InterMat Ohio Wrestling

Subtitle

Blog

view:  full / summary

Division III weight class rankings (mid-season 2017-18)

Posted by josh on January 4, 2018 at 11:50 PM Comments comments (0)

DIVISION THREE RANKINGS

 

106 pounds

1. Wyatt Riddle, East Clinton, sophomore (Troy)

2. Casey Barnett, Milan Edison, freshman (Defiance)

3. Collin Yinger, Nelsonville-York, junior (Heath)

4. Lucian Brink, Coshocton, sophomore (Heath)

5. Jacob Kuhlins, Tuslaw, senior (Garfield Hts)

6. Brett Szuhay, Crestwood, sophomore (Garfield Hts)

7. Tyler Davis, Oak Harbor, freshman (Defiance)

8. Kellan Anderson, Covington, freshman (Troy)

9. Will Blevins, Sandusky SMCC, sophomore (Defiance)

10. Jeremy Fletcher, Huntington, senior (Heath)

11. Zack Mattin, Delta, freshman (Defiance)

12. Kole Freeman, Hopewell-Loudon, freshman (Defiance)

13. Teagan Hendricks, Greeneview, freshman (Troy)

14. Brandt Virden, Columbiana, junior (Garfield Hts)

15. Jordan McFadden, Youngstown Liberty, senior (Garfield Hts)

16. Kobe Epperly, Versailles, freshman (Troy)

 

DEF – Barnett, Davis, Blevins, Mattin; Freeman

GHTS – Kuhlins, Szuhay, Virden, McFadden; Joey Bond (Newbury, freshman)

HEA – Yinger, Brink, Fletcher, Caeddon Yager (Barnesville, freshman); TBD

TROY – Riddle, Anderson, Hendricks, Epperly; Olivia Shore (Miami East, freshman)

 

113 pounds

1. Oscar Sanchez, Genoa, junior (Defiance)

2. Ray Adams, Milan Edison, junior (Defiance)

3. Chase Caprella, Allen East, sophomore (Troy)

4. Dominic Savoca, Crestwood, junior (Garfield Hts)

5. Cael Vanderhorst, Covington, freshman (Troy)

6. Jake Edelman, Pymatuning Valley, sophomore (Garfield Hts)

7. Marshall Niswonger, Caldwell, junior (Heath)

8. Gavin Weaver, Newcomerstown, sophomore (Heath)

9. Jake White, Manchester, sophomore (Garfield Hts)

10. Antonio Lecki, Milbury Lake, sophomore (Defiance)

11. Tyler Sandwisch, Woodmore, senior (Defiance)

12. Caleb Edwards, Rootstown, freshman (Garfield Hts)

13. Hunter Frederick, Mapleton, sophomore (Garfield Hts)

14. Brandon Hahn, Eastwood, freshman (Defiance)

15. Dakoda Jenkins, Ridgedale, senior (Heath)

16. Brayden Clinton, East Clinton, sophomore (Troy)

 

DEF – Sanchez, Adams, Lecki, Sandwisch; Hahn

GHTS – Savoca, Edelman, White, Edwards; Frederick

HEA – Niswonger, Weaver, Jenkins, Brayden Rittenhouse (West Muskingum, sophomore); Chase Ward (Martins Ferry, sophomore)

TROY – Caprella, Vanderhorst, Clinton, Brian Chmielewski (Codwater, junior); Joseph Burns (Bidwell River Valley, junior)

 

120 pounds

1. Tommy Hoskins, Legacy Christian, senior (Troy)

2. Graham Shore, Miami East, senior (Troy)

3. Dylan Burns, Milan Edison, senior (Defiance)

4. Cameron Dickman, Oak Harbor, junior (Defiance)

5. Ethan Turner, Troy Christian, sophomore (Troy)

6. Carter Wolf, Marion Pleasant, senior (Heath)

7. Kaleb Patterson, Ridgedale, senior (Heath)

8. Austin Guthrie, Coshocton, junior (Heath)

9. J.C. Fox, Dixie, junior (Troy)

10. Skylar Davis, Fredericktown, senior (Heath)

11. Jacob Poling, Versailles, junior (Troy)

12. Clayton Eagle, Ashland Crestview, senior (Defiance)

13. Robert Pinkie, Lutheran West, junior (Garfield Hts)

14. James Torres, Richmond Edison, junior (Heath)

15. Jacob Edwards, Bidwell River Valley, junior (Troy)

16. J.P. Hlifka, Hawken, senior (Garfield Hts)

 

DEF – Burns, Dickman, Eagle, Zach Schaller (Swanton, junior); Dylan Montgomery (McComb, senior)

GHTS – Pinkie, Hlifka, Brandon Meade (Cuyahoga Hts, junior), Daniel Forbes (Loudonville, senior); Kyle Keenan (South Range, junior)

HEA – Wolf, Patterson, Guthrie, Davis; Torres

TROY – Hoskins, Shore, Turner, Fox; Poling, Edwards

 

126 pounds

1. Julian Sanchez, Genoa, junior (Defiance)

2. Cole Mattin, Delta, junior (Defiance)

3. Zach Larue, Manchester, junior (Garfield Hts)

4. Klay Reeves, Johnstown Northridge, junior (Heath)

5. Dakota Blanton, Ashland Crestview, junior (Defiance)

6. Trevor Schaller, Swanton, senior (Defiance)

7. Kaleb Nickels, Miami East, sophomore (Troy)

8. Logan Hursey, Newcomerstown, freshman (Heath)

9. Seth Majewski, Brooklyn, junior (Garfield Hts)

10. Devan Hendricks, Greeneview, junior (Troy)

11. Jordan Bowers, Defiance Tinora, senior (Defiance)

12. Cael Bey, Versailles, sophomore (Troy)

13. Ethan Hoffman, Arcanum, junior (Troy)

14. Gavin Ramos, Galion Northmor, sophomore (Heath)

15. Lane McCombs, South Charleston Southeastern, junior (Troy)

16. Levi Pemberton, Caldwell, senior (Heath)

 

DEF – Sanchez, Mattin, Blanton, Schaller; Bowers

GHTS – Larue, Majewski, Steven Ferguson (Elyria Catholic, junior), Derik Houser (Columbiana Crestview, junior); Nathan Kissinger (Mapleton, senior)

HEA – Reeves, Hursey, Ramos, Pemberton; Ryley Crall (Union Local, junior)

TROY – Nickels, Hendricks, Bey, Hoffman; McCombs

 

132 pounds

1. Dylan D’Emilio, Genoa, junior (Defiance)

2. Niko Chilson, Rootstown, junior (Garfield Hts)

3. Jacob Edwards, Troy Christian, senior (Troy)

4. Mason Kuneff, Bridgeport, junior (Heath)

5. Noah Inboden, Nelsonville-York, sophomore (Heath)

6. Aaron Kitts, Galion Northmor, senior (Heath)

7. Preston Platfoot, Versailles, senior (Troy)

8. Connor Brennan, Tuslaw, senior (Garfield Hts)

9. Dylan Cook, Swanton, senior (Defiance)

10. Deuce Brown, Legacy Christian, freshman (Troy)

11. Andrew Zarins, Brooklyn, senior (Garfield Hts)

12. Wil Roth, Sandusky SMCC, junior (Defiance)

13. Parker Watson, Lutheran West, junior (Garfield Hts)

14. Andrew Knaup, West Muskingum, sophomore (Heath)

15. Noah Campbell, Pymatuning Valley, junior (Garfield Hts)

16. Clayton Moore, Bellaire, senior (Heath)

 

DEF – D’Emilio, Cook, Roth, David Patterson (North Baltimore, senior); Jacob Martz (Collins Western Reserve, junior)

GHTS – Chilson, Brennan, Zarins, Watson; Campbell

HEA – Kuneff, Inboden, Kitts, Knaup; Moore

TROY – Edwards, Platfoot, Brown, Justin Sigler (Coldwater, senior); Ezra Wallace (Williamsburg, junior)

 

138 pounds

1. Alex Isbrandt, Miami East, senior (Troy)

2. Jared Ford, Troy Christian, senior (Troy)

3. Nick Burgard, Ashtabula St. John, junior (Garfield Hts)

4. Dustin Morgillo, Genoa, sophomore (Defiance)

5. Jordan Keegan, Milan Edison, junior (Defiance)

6. Peyton Lane, National Trail, sophomore (Troy)

7. Drew Price, Middletown Madison, senior (Troy)

8. Dallas Scott, Centerburg, senior (Heath)

9. Jackson Hugentobler, Madeira, junior (Troy)

10. Brier Marthey, Tuslaw, sophomore (Garfield Hts)

11. Trent Duvall, Rootstown, junior (Garfield Hts)

12. Brian Heller, Nelsonville-York, senior (Heath)

13. Tyler Caudy, Ridgewood, senior (Heath)

14. Jacob Hahn, Eastwood, senior (Defiance)

15. Noah Saunders, Swanton, senior (Defiance)

16. Max Neiling, Patrick Henry, senior (Defiance)

 

DEF – Morgillo, Keegan, Hahn, Saunders; Neiling

GHTS – Burgard, Marthey, Duvall, Cael Rowland (West Salem Northwestern, junior); Evan Hostetler (Waynedale, senior)

HEA – Scott, Heller, Caudy, Brady Crum (Union Local, freshman); Dylan Glotfelty (Barnesville, junior)

TROY – Isbrandt, Ford, Lane, Price; Hugentobler

 

145 pounds

1. Logan Kissell, Garrettsville Garfield, senior (Garfield Hts)

2. Conan Becker, Galion Northmor, senior (Heath)

3. Hugo Villarreal, Gibsonburg, senior (Defiance)

4. Chase Sumner, Ada, senior (Troy)

5. Austin Eick, Rossford, senior (Defiance)

6. Joey Caprella, Lima Central Catholic, junior (Troy)

7. Brennan Shirley, Tuslaw, junior (Garfield Hts)

8. Zane Strubler, Miami East, senior (Troy)

9. Nate Vasquez, Fremont SJCC, senior (Defiance)

10. James Badial-Luna, Bluffton, senior (Troy)

11. Mason Wright, Wellington, senior (Garfield Hts)

12. Gage Pachlhofer, Swanton, senior (Defiance)

13. Justen Anderson, Wellston, junior (Troy)

14. Hunter Gilbert, Belpre, junior (Heath)

15. Tanner Rauch, Liberty Center, senior (Defiance)

16. Andrew Hardenbrook, Columbiana Crestview, senior (Garfield Hts)

 

DEF – Villarreal, Eick, Vasquez, Pachlhofer; Rauch

GHTS – Kissell, Shirley, Wright, Hardenbrook; Wyatt Zimmerman (Orrville, sophomore)

HEA – Becker, Gilbert, Anthony Sanders (Newcomerstown, senior), Austin Grover (Liberty Union, senior); Austin McManus (Marion Pleasant, senior)

TROY – Sumner, Caprella, Struber, Badial-Luna; Anderson

 

152 pounds

1. Gavin Stika, Norwayne, senior (Garfield Hts)

2. Kevin Contos, Genoa, sophomore (Defiance)

3. David Cumberledge, Ashtabula St. John, sophomore (Garfield Hts)

4. Chase Moore, Swanton, senior (Defiance)

5. Conor Becker, Galion Northmor, sophomore (Heath)

6. Gavin Grime, Archold, senior (Defiance)

7. Henry Danishek, Dayton Christian, senior (Troy)

8. Trenton Matthew, Smithville, senior (Garfield Hts)

9. Dillon Walker, Legacy Christian, freshman (Troy)

10. Wyatt Lefker, Williamsburg, senior (Troy)

11. Tyler Ludwig, Van Buren, senior (Defiance)

12. Billy Luft, Newark Catholic, junior (Heath)

13. Beau Lefever, Mapleton, junior (Garfield Hts)

14. Luke Brown, Allen East, senior (Troy)

15. Hayden Pummel, Indian Lake, freshman (Troy)

16. Dylan Schenck, Milton-Union, junior (Troy)

 

DEF – Contos, Moore, Grime, Ludwig; Collin Mancuso (Milan Edison, senior)

GHTS – Stika, Cumberledge, Matthew, Lefever; Ryan Finney (Garrettsville Garfield, senior)

HEA – Becker, Luft, Mark Woodard (West Jefferson, senior), Braden Robinson (Union Local, senior); Logan Bruce (Nelsonville-York, senior)

TROY – Danishek, Walker, Lefker, Brown; Pummel, Schenck

 

160 pounds

1. Collin Yinger, Nelsonville-York, senior (Heath)

2. James Limongi, Genoa, junior (Defiance)

3. Forrest Belli, Johnstown Northridge, senior (Heath)

4. Grant Goecke, Ottawa-Glandorf, senior (Troy)

5. Santino Kusic, Bridgeport, junior (Heath)

6. Brylan Clouse, Barnesville, junior (Heath)

7. Ryan Marvin, Swanton, junior (Defiance)

8. Colton Soles, Archbold, senior (Defiance)

9. Dylan Knotts, Indian Lake, senior (Troy)

10. Kyle Ryder, Tuslaw, junior (Garfield Hts)

11. Chris Anderson, Rootstown, freshman (Garfield Hts)

12. Garrett Mapes, Oak Harbor, senior (Defiance)

13. Kaleb Leeth, Mohawk, freshman (Defiance)

14. Alex Lampert, Newbury, senior (Garfield Hts)

15. Seth Cade, Richmond Edison, senior (Heath)

16. Jesse Mitchell, South Charleston Southeastern, senior (Troy)

 

DEF – Limongi, Marvin, Soles, Mappes; Leeth

GHTS – Ryder, Anderson, Lampert, Nick Rossi (Independence, junior); Zion Matlock (Youngstown Liberty, junior)

HEA – Yinger, Belli, Kusic, Clouse; Cade

TROY – Goecke, Knotts, Mitchell, Seth Obringer (Coldwater, senior); Matt Hall (Bethel-Tate, senior)

 

170 pounds

1. Jacob Lagoa, Ashtabula St. John, sophomore (Garfield Hts)

2. Riley Smucker, Smithville, senior (Garfield Hts)

3. Brad Mendoza, Gibsonburg, junior (Defiance)

4. Tyler Speelman, Nelsonville-York, senior (Heath)

5. Connor Kwiat, Tiffin Calvert, senior (Defiance)

6. Seth Henderson, Miami Valley Christian, junior (Troy)

7. Jackson Dunn, Tuscarawas Valley, senior (Heath)

8. Danny Rosales, Ottawa-Glandorf, junior (Troy)

9. Parker Brown, Mohawk, senior (Defiance)

10. Sevi Garza, Rittman, freshman (Garfield Hts)

11. Frank Rupert, Columbiana, senior (Garfield Hts)

12. Dustin Knapp, Mechanicsburg, senior (Troy)

13. Richie Stalnaker, Newark Catholic, senior (Heath)

14. Derek DuVall, West Salem Northwestern, senior (Garfield Hts)

15. Nick Mroczynski, Independence, senior (Garfield Hts)

16. Mitchell Reisinger, Swanton, senior (Defiance)

 

DEF – Mendoza, Kwiat, Brown, Reisinger; J.D. Osborn (Delta, junior)

GHTS – Lagoa, Smucker, Garza, Rupert; DuVall, Mroczynski

HEA – Speelman, Dunn, Stalnaker, Ethan Pappas (Richmond Edison, freshman); Richard McFarland (Martins Ferry, sophomore)

TROY – Henderson, Rosales, Knapp, TBD; TBD

 

182 pounds

1. Logan Stanley, Waynedale, senior (Garfield Hts)

2. Daniel Beemer, Ottawa-Glandorf, senior (Troy)

3. Chris Langguth, Rootstown, junior (Garfield Hts)

4. Sam Stoll, Milan Edison, senior (Defiance)

5. Tanner May, Carey, sophomore (Defiance)

6. Connor Dixon, Indian Lake, senior (Troy)

7. Damon Beatty, Troy Christian, senior (Troy)

8. Xavier Beach, Genoa, senior (Defiance)

9. Matthew Welker, Miami East, junior (Troy)

10. Christian Blank, Ashtabula St. John, junior (Garfield Hts)

11. Garrett Duncan, Bridgeport, senior (Heath)

12. Owen Holtke, Bethel-Tate, senior (Troy)

13. Chris Cox-Wilson, North Union, junior (Heath)

14. Aidan Loveridge, Riverdale, senior (Defiance)

15. T.J. Rhamy, Patrick Henry, sophomore (Defiance)

16. Zach Hazlett, Grand Valley, junior (Garfield Hts)

 

DEF – Stoll, May, Beach, Loveridge; Rhamy

GHTS – Stanley, Langguth, Blank, Hazlett; Nick Scarl (Jackson-Milton, senior)

HEA – Duncan, Cox-Wilson, Brice Berger (Danville, senior), Drake Dobson (Martins Ferry, junior); Josh Stackhouse (West Muskingum, junior)

TROY – Beemer, Dixon, Beatty, Welker; Holtke

 

195 pounds

1. Dalton Hoover, Martins Ferry, senior (Heath)

2. Hudson Jump, Grandview Hts, junior (Heath)

3. Dylan Hinton, Elmwood, senior (Defiance)

4. Dylan Rogers, Delta, senior (Defiance)

5. Deandre Nassar, Bluffton, junior (Troy)

6. Josh Pearson, Columbus Academy, senior (Heath)

7. Nick Shepard, Fairless, senior (Garfield Hts)

8. Will Morrow, Patrick Henry, sophomore (Defiance)

9. Jacob Campbell, Black River, senior (Garfield Hts)

10. Zach Banks, Middletown Madison, senior (Troy)

11. Jake Loar, Tuslaw, junior (Garfield Hts)

12. Cole Mefford, Indian Lake, senior (Troy)

13. Anthony Czap, South Range, sophomore (Garfield Hts)

14. Crew Oberheim, Swanton, senior (Defiance)

15. Colton Campbell, Ashland Crestview, senior (Defiance)

16. Jason Stubbs, Ridgewood, senior (Heath)

 

DEF – Hinton, Rogers, Morrow, Oberheim; C. Campbell

GHTS – Shepard, Campbell, Loar, Czap; Dedric Isaac (Rittman, senior)

HEA – Hoover, Jump, Pearson, Stubbs; Colten Roark (Federal Hocking, senior)

TROY – Nassar, Banks, Mefford, Justin Eyler (Brookville, senior); TBD

 

220 pounds

1. Gaige Willis, Pymatuning Valley, senior (Garfield Hts)

2. Paul Skye, Mogadore, senior (Garfield Hts)

3. Ryan Boyle, Rootstown, junior (Garfield Hts)

4. Chris Kuhn, Sandusky SMCC, senior (Defiance)

5. Crawford Hamrick, Tuslaw, senior (Garfield Hts)

6. Donovan McCollister, Nelsonville-York, junior (Heath)

7. Caleb Carpenter, Liberty Center, junior (Defiance)

8. Tyler Courtright, Milton Union, senior (Troy)

9. Brenden Dalton, Miami East, junior (Troy)

10. C.J. Novotny, Crestwood, senior (Garfield Hts)

11. Jake Sage, Oak Harbor, junior (Defiance)

12. Ty Straits, Waynedale, senior (Garfield Hts)

13. River Pappas, Richmond Edison, junior (Heath)

14. Seth Bailey, Plymouth, senior (Defiance)

15. Dalton Richard, Delta, junior (Defiance)

16. Bradley Lewis, Bethel-Tate, senior (Troy)

 

DEF – Kuhn, Carpenter, Sage, Bailey; Richard

GHTS – Willis, Skye, Boyle, Hamrick; Novotny, Straits

HEA – McCollister, Pappas, Jarrett Palmer (West Muskingum, sophomore), Jamie Baisden (Marion Pleasant, senior); Seth Johnson (Tuscarawas Valley, senior)

TROY – Courtright, Dalton, Lewis, Andrew Moore (South Charleston Southeastern, junior); Dylan Sargeant (Columbus Grove, sophomore)

 

285 pounds

1. Brian Stears, Williamsburg, senior (Troy)

2. Hunter Bodkin, Martins Ferry, senior (Heath)

3. Brayden Phillips, Tuslaw, senior (Garfield Hts)

4. Thomas Lytle, Swanton, senior (Defiance)

5. Noah Price, Fremont SJCC, junior (Defiance)

6. Joe Warren, Smithville, junior (Garfield Hts)

7. Ty Stevenson, Preble Shawnee, sophomore (Troy)

8. Jeffrey Ware, Versailles, senior (Troy)

9. Pat Sheridan, VASJ, senior (Garfield Hts)

10. Thomas Schweiterman, Coldwater, senior (Troy)

11. Derrick Elrod, Ashtabula St. John, senior (Garfield Hts)

12. Dylan Thompson, North Union, junior (Heath)

13. Ben Farrar, Waynedale, senior (Garfield Hts)

14. Kade Clark, Union Local, senior (Heath)

15. Noah Koch, Genoa, junior (Defiance)

16. Mitchell Hurlbut, Fredericktown, senior (Heath)

 

DEF – Lytle, Price, Koch, C.J. McCrimmon (Sandusky SMCC, senior); Lane Fry (Ashland Crestview, senior)

GHTS – Phillips, Warren, Sheridan, Elrod; Farrar

HEA – Bodkin, Thompson, Clark, Hurlbut; Phillip Soderberg (Columbus Academy, sophomore)

TROY – Stears, Stevenson, Ware, Schweiterman; Joey Groeber (Clermont Northeastern, senior)

 

Division II weight class rankings (mid-season 2017-18)

Posted by josh on January 4, 2018 at 12:50 AM Comments comments (0)

106 pounds

1. Jacob Decatur, CVCA, junior (Alliance)

2. Cael Woods, West Holmes, sophomore (Claymont)

3. Payton Burgdorf, Firelands, sophomore (Norwalk)

4. Kyle Rowan, Perry, sophomore (Alliance)

5. Garrett Lautzenheiser, Louisville, freshman (Alliance)

6. Peyton Kellar, Vincent Warren, freshman (Claymont)

7. Jake Manley, Otsego, sophomore (Norwalk)

8. Caleb Greenlee, Gallia Academy, senior (Claymont)

9. Aaron Ferguson, Steubenville, freshman (Claymont)

10. Howard Williams, East Liverpool, freshman (Claymont)

11. Chase Huff, Goshen, sophomore (Wilmington)

12. Ethan Fletcher, Canfield, freshman (Alliance)

13. Max Orpzadek, Perkins, freshman (Norwalk)

14. Caleb Hernandez, Napoleon, junior (Norwalk)

15. Trace Braun, St. Paris Graham, freshman (Wilmington)

16. Michael Petrella, Bishop Hartley, sophomore (Claymont)

 

ALL – Decatur, Rowan, Lautzenheiser, Fletcher; Jason Mayes (Jefferson, junior)

CLMT – Woods, Kellar, Greenlee, Ferguson; Williams, Petrella

NOR – Burgdorf, Manley, Orpzadek, Hernandez; Jayden Mayes (Bellevue, freshman)

WIL – Huff, Braun, Wilber Compress (Reading, senior), TBD; TBD

 

113 pounds

1. Tanner Jordan, St. Paris Graham, junior (Wilmington)

2. Christian Wayt, West Branch, junior (Alliance)

3. Gavin Ritter, Wauseon, junior (Norwalk)

4. Trey Finnerty, Circleville, sophomore (Wilmington)

5. Ryan Jakubiak, Louisville, senior (Alliance)

6. Jarrett Warrington, Claymont, junior (Claymont)

7. Peyton Blasko, Steubenville, junior (Claymont)

8. Sean Neff, Streetsboro, junior (Alliance)

9. Nick Began, Orange, senior (Alliance)

10. Jimmy Balazy, Padua, junior (Norwalk)

11. Jake Hamulak, Chardon, sophomore (Alliance)

12. Kyle Greenlee, Gallian Academy, senior (Claymont)

13. Joey Dima, Valley View, junior (Wilmington)

14. Matthew Williams, CVCA, freshman (Alliance)

15. Koen Kish, St. Clairsville, freshman (Claymont)

16. Jordan Crist, Amanda-Clearcreek, senior (Claymont)

 

ALL – Wayt, Jakubiak, Neff, Began; Hamulak, Williams

CLMT – Warrington, Blasko, Greenlee, Kish; Crist

NOR – Ritter, Balazy, Connor McCarty (Bay, senior), Tristan Villarreal (Defiance, sophomore); Noah Alda (Bellevue, sophomore)

WIL – Jordan, Finnerty, Dima, Josh Dunn (Goshen, sophomore); Abrum Barnhiser (Lemon Monroe, senior)

 

120 pounds

1. Nate Keaton, Circleville, senior (Wilmington)

2. Matthew Cardello, CVCA, senior (Alliance)

3. Alek Martin, St. Paris Graham, freshman (Wilmington)

4. Cole McComas, Beaver Local, sophomore (Claymont)

5. Hunter Ryan, Lake Catholic, senior (Alliance)

6. Dominic Carone, Streetsboro, senior (Alliance)

7. Jake Gentry, Hamilton Ross, senior (Wilmington)

8. Edward Suber, Akron SVSM, junior (Alliance)

9. Kyle Petersen, Aurora, junior (Alliance)

10. Brady O’Connor, Indian Valley, junior (Claymont)

11. Justice Freeman, New Lexington, senior (Claymont)

12. Bryce Davis, Kenton Ridge, senior (Wilmington)

13. Jimmy Pelland, Napoleon, senior (Norwalk)

14. Thane Kaufman, West Holmes, senior (Claymont)

15. Craw Muzykowski, Licking Valley, freshman (Claymont)

16. Terry Gatrell, Meadowbrook, junior (Claymont)

 

ALL – Cardello, Ryan, Carone, Suber; Petersen

CLMT – Mccomas, O’Connor, Freeman, Kaufman; Muzykowski, Gatrell

NOR –Pelland, Matt Kaufmann (Fairview, sophomore), Nolan Ray (Wauseon, sophomore), Jordan Holt (Perkins, junior); James Batesole (Clyde, sophomore)

WIL – Keaton, Martin, Gentry, Davis; Matt Asher (Clinton-Massie, senior)

 

126 pounds

1. Jordan Decatur, CVCA, junior (Alliance)

2. Jordan Crace, St. Paris Graham, junior (Wilmington)

3. Addison Fogle, Licking Valley, senior (Claymont)

4. David Massey, Woodridge, senior (Alliance)

5. Connor McCrone, Lake Catholic, junior (Alliance)

6. Joe Wright, Coventry, senior (Alliance)

7. Dalton Burcher, Indian Valley, junior (Claymont)

8. Jacob Johnson, Jonathan Alder, senior (Claymont)

9. Hunter Olson, Akron SVSM, junior (Alliance)

10. Jake Bartinelli, Medina Buckeye, senior (Norwalk)

11. Alex Slattman, Wauseon, senior (Norwalk)

12. Brian Shaw, Padua, senior (Norwalk)

13. Davin Rhoads, Louisville, freshman (Alliance)

14. Douglas Terry, Granville, freshman (Claymont)

15. Andrew Branson, Tiffin Columbian, junior (Norwalk)

16. Luke Hewitt, Akron Hoban, senior (Alliance)

 

ALL – Decatur, Massey, McCrone, Wright; Olson, Rhoads, Hewitt

CLMT – Fogle, Burcher, Johnson, Terry; Zane Minella (Steubenville, junior)

NOR – Bartinelli, Slattman, Shaw, Branson; Luke Beach (Wapakoneta, junior)

WIL – Crace, Sam Price (Lemon Monroe, junior), TBD, TBD

 

132 pounds

1. Caleb Brooks, Circleville, senior (Wilmington)

2. Skyler Lasure, Beaver Local, sophomore (Claymont)

3. Jarrett Bischoff/Mauricio Barajas, Wauseon, sophomore/senior (Norwalk)

4. Casey Ragle, Norwood, senior (Wilmington)

5. Jack Gorman, Aurora, junior (Alliance)

6. Wade Monebrake, Eaton, junior (Wilmington)

7. Jackson Muldrew, Steubenville, junior (Claymont)

8. James Davis, West Carrollton, senior (Wilmington)

9. Adam Lenhoff, Indian Valley, junior (Claymont)

10. Gabe Steyer, Van Wert, sophomore (Norwalk)

11. Josh Baitt, Jefferson, senior (Alliance)

12. Angel Granados, Napoleon, junior (Norwalk)

13. Isaiah Wortham, Dayton C-J, sophomore (Wilmington)

14. Carter Mickley, Louisville, sophomore (Alliance)

15. Logan Schoen, Perkins, junior (Norwalk)

16. Miles Knuckles, Coventry, junior (Alliance)

 

ALL – Gorman, Baitt, Mickley, Knuckles; Kaleb Kiss (Norton, junior)

CLMT – Lasure, Muldrew, Lenhoff, Chris Jackson (Athens, junior); Landin Price (New Lexington, senior)

NOR – Bischoff/Barajas, Steyer, Granados, Schoen; Sam Fender (Padua, senior)

WIL – Brooks, Ragle, Monebrake, Davis; Wortham

 

138 pounds

1. J.D. Stickley, St. Paris Graham, senior (Wilmington)

2. Luke Wymer, Akron SVSM, senior (Alliance)

3. Anthony Rice, Steubenville, junior (Claymont)

4. Andrew Garr, Aurora, junior (Alliance)

5. Maxx Peters, Claymont, senior (Claymont)

6. Hunter Yackee, Wauseon, senior (Norwalk)

7. Caden Blust, Tiffin Columbian, junior (Norwalk)

8. Ben Sherrill, Bellbrook, senior (Wilmington)

9. Coby Hughes, Miami Trace, senior (Wilmington)

10. Mike Clark, Medina Buckeye, senior (Norwalk)

11. Skyler Curry, Alliance, senior (Alliance)

12. Dylan Dodson, Licking Valley, freshman (Claymont)

13. Tim Tusick, Padua, senior (Norwalk)

14. Austin Pownall, CVCA, freshman (Alliance)

15. Cole Houser, Benjamin Logan, senior (Wilmington)

16. Louis Dytko, Columbus DeSales, senior (Claymont)

 

ALL – Wymer, Garr, Curry, Pownall; Eric El-Hayek (Canfield, senior)

CLMT – Rice, Peters, Dodson, Dytko; Noah Smith (Beaver Local, senior)

NOR – Yackee, Blust, Clark, Tusick; Mason Haas (Maumee, senior)

WIL – Stickley, Sherrill, Hughes, Houser; Brayden Ploehs (Hamilton Ross, junior)

 

145 pounds

1. Mitch Moore, St. Paris Graham, senior (Wilmington)

2. Gage Grunden, Wauseon, senior (Norwalk)

3. Ben Pasiuk, Carrollton, junior (Claymont)

4. Dakota Bunting, Claymont, senior (Claymont)

5. Micah Marshall, Dayton C-J, senior (Wilmington)

6. Caleb Blake, Tippecanoe, senior (Wilmington)

7. Jake Potok, Akron SVSM, junior (Alliance)

8. Cole Bailey, Ravenna Southeast, senior (Alliance)

9. Bret Baker, Norton, senior (Alliance)

10. Collin Mell, Lima Bath, senior (Norwalk)

11. Noah Barnett, senior (Claymont)

12. Justin Schneider, Maumee, senior (Norwalk)

13. Wes Davenport, Unioto, junior (Wilmington)

14. Michael Gray, Steubenville, senior (Claymont)

15. Sean O’Dwyer, University School, junior (Alliance)

16. Jonas Proffitt, Westfall, senior (Wilmington)

 

ALL – Potok, Bailey, Baker, O’Dwyer; Ethan Ducca (Chardon, sophomore)

CLMT – Pasiuk, Bunting, Barnett, Gray; Jared Wright (Beaver Local, junior)

NOR – Grunden, Mell, Schneider, Calvin Brown (Elida, senior); Sam LoFaso (Padua, junior)

WIL – Moore, Marshall, Blake, Davenport; Proffitt

 

152 pounds

1. Sandro Ramirez, Wauseon, senior (Norwalk)

2. Jashon Hubbard, Steubenville, senior (Claymont)

3. Joey Sanchez, St. Paris Graham, senior (Wilmington)

4. Justin Shaw, Carrollton, senior (Claymont)

5. Jax Leonard, Louisville, sophomore (Alliance)

6. Jared Musci, Akron SVSM, senior (Alliance)

7. Dylan Miller, West Branch, senior (Alliance)

8. Beau Smith, Beaver Local, junior (Claymont)

9. Will McGhee, Aurora, junior (Alliance)

10. Zane Nelson, Washington C.H., senior (Wilmington)

11. Briar Cadle, Claymont, senior (Claymont)

12. Chris Anderson, Streetsboro, junior (Alliance)

13. Isaac Yoho, Woodridge, senior (Alliance)

14. Damion Williams, Urbana, senior (Wilmington)

15. Zach Altman, Napoleon, senior (Norwalk)

16. Luke McKeon, Lake Catholic, senior (Alliance)

 

ALL – Leonard, Musci, Miller, McGhee; Anderson, Yoho, McKeon

CLMT – Hubbard, Shaw, Smith, Cadle; Jake Armstrong (Indian Valley, sophomore)

NOR – Ramirez, Altman, J.D. McNett (Defiance, senior), Nick Smythe (Bellevue, senior); John McNulty (Padua, junior)

WIL – Sanchez, Nelson, Williams, Keegan Rawlins (McClain, senior); Yima Nyamor (Wyoming, senior)

 

160 pounds

1. Ryan Thomas, St. Paris Graham, senior (Wilmington)

2. Kevon Freeman, Lake Catholic, senior (Alliance)

3. David Johnson, Akron SVSM, senior (Alliance)

4. Quentin Kelley, Akron Hoban, senior (Alliance)

5. Caleb Cass, Cloverleaf, senior (Alliance)

6. Xavier Torres, Wauseon, senior (Norwalk)

7. Brandon Daniels, Carrollton, junior (Claymont)

8. Ethan Hernandez, Norwalk, sophomore (Norwalk)

9. Blake Wickline, Bloom-Carroll, senior (Claymont)

10. Jarrett Munyan, Sheridan, senior (Claymont)

11. Hayden McGee, Maysville, junior (Claymont)

12. Jamil Bannister, Girard, junior (Alliance)

13. Logan Krulik, Beaver Local, freshman (Claymont)

14. Isaac Allen, Wilmington, senior (Wilmington)

15. Seth Hodapp, Eaton, senior (Wilmington)

16. Ross Lennon, Clinton-Massie, senior (Wilmington)

 

ALL – Freeman, Johnson, Kelley, Cass; Bannister

CLMT – Daniels, Wickline, Munyan, McGee; Krulik

NOR – Torres, Hernandez, Nick Jackson (Bowling Green, senior), Austin Willard (Padua, junior); Joey Simcoe (Tiffin Columbian, sophomore)

WIL – Thomas, Allen, Hodapp, Lennon; Blake Coy (Dayton Carroll, junior)

 

170 pounds

1. Rocky Jordan, St. Paris Graham, senior (Wilmington)

2. Ashton Eyler, Claymont, senior (Claymont)

3. Anthony D’Alesio, Canfield, sophomore (Alliance)

4. Hank Carey, Streetsboro, junior (Alliance)

5. Brahm Ginter, Shelby, senior (Norwalk)

6. Keegan Vanmeter, Granville, junior (Claymont)

7. Spencer Robinson, Woodridge, senior (Alliance)

8. Quay Brown, Sandusky, senior (Norwalk)

9. Austin Hinzman, Coventry, junior (Alliance)

10. Lucas Salmon, Perkins, junior (Norwalk)

11. Cole Hivnor, Lake Catholic, freshman (Alliance)

12. Jarrod Setliff, Medina Buckeye, senior (Norwalk)

13. Chris Conger, Washington C.H., senior (Wilmington)

14. Justin Mayes, Bellevue, freshman (Norwalk)

15. Sean Netherton, Westfall, senior (Wilmington)

16. Bryce Hart, Cloverleaf, senior (Alliance)

 

ALL – D’Alesio, Carey, Robinson, Hinzman; Hivnor, Hart

CLMT – Eyler, Vanmeter, Mitch Miracle (River Valley, junior), Ethan Miller (Fairfield Union, senior); Reece Wilson (Bexley, senior)

NOR – Ginter, Brown, Salmon, Setliff; Mayes

WIL – Jordan, Conger, Netherton, Skyler Straszheim (Eaton, junior); Wyatt Wilkin (Hillsboro, senior)

 

182 pounds

1. David Crawford, Canfield, senior (Alliance)

2. David Heath, Akron SVSM, senior (Alliance)

3. Duce Johnson, Alliance, senior (Alliance)

4. Noah Clary, Upper Sandusky, senior (Norwalk)

5. Cody Neece, Sheridan, junior (Claymont)

6. Elliot Clark, Bexley, senior (Claymont)

7. David McCullough, Keystone, senior (Norwalk)

8. Hunter Johns, Dayton C-J, junior (Wilmington)

9. Daniel Greiner, Batavia, senior (Wilmington)

10. Wesley Pauley, McConnellsville Morgan, junior (Claymont)

11. David Tuttle, Steubenville, sophomore (Claymont)

12. Rocco Pearce, Cloverleaf, senior (Alliance)

13. Adalberto Vega, Defiance, junior (Norwalk)

14. C.J. Williams, Norton, senior (Alliance)

15. Andrew Shaffer, St. Paris Graham, sophomore (Wilmington)

16. Austin Carroll, Zane Trace, junior (Wilmington)

 

ALL – Crawford, Heath, Johnson, Pearce; Williams

CLMT – Neece, Clark, Pauley, Tuttle; Josh Baldridge (West Holmes, junior)

NOR – Clary, McCullough, Vega, Gabe Phillips (Norwalk, sophomore); Sam Hunter (Sandusky, sophomore)

WIL – Johns, Greiner, Shaffer, Carroll; Jamonte Crossty (Mt. Healthy, senior)

 

195 pounds

1. Stone Day, Valley View, senior (Wilmington)

2. Gage Braun, St. Paris Graham, senior (Wilmington)

3. Jud Ramage, Meadowbrook, senior (Claymont)

4. Matthew Cover, Bay, junior (Norwalk)

5. Jackson Gear, Cincinnati McNicholas, senior (Wilmington)

6. Nick Crawford, Canfield, sophomore (Alliance)

7. Justin Ocheltree, Keystone, senior (Norwalk)

8. Brett Posey, Zane Trace, senior (Wilmington)

9. Owen Loughman, Sheridan, junior (Claymont)

10. Noah Arnett, Defiance, senior (Norwalk)

11. Cory Stallings, Cloverleaf, senior (Alliance)

12. Ryan Buckley, New Richmond, senior (Wilmington)

13. Griffin Rathburn, Bishop Hartley, junior (Claymont)

14. Colin McNamara, Aurora, junior (Alliance)

15. Alec Maloney, Norwalk, sophomore (Norwalk)

16. Sam McNulty, Perkins, sophomore (Norwalk)

 

ALL – Crawford, Stallings, McNamara, Kenny Marra (West Branch, freshman); TBD

CLMT – Ramage, Loughman, Rathburn, Keith Bodnar (Steubenville, sophomore); Dylan Boysel (Jonathan Alder, senior)

NOR – Cover, Ocheltree, Arnett, Maloney; McNulty

WIL – Day, Braun, Gear, Posey; Buckley

 

220 pounds

1. Johnny Shafer, St. Paris Graham, junior (Wilmington)

2. Brandon Phillips, Maumee, senior (Norwalk)

3. Tyler Stein, Canfield, junior (Alliance)

4. Breslin Walker, CVCA, sophomore (Alliance)

5. Brandon Matlock, Warren Howland, senior (Alliance)

6. Mikey Addis, Norwood, senior (Wilmington)

7. Connor Johnston, Upper Sandusky, senior (Norwalk)

8. Tyler Bath, Vermillion, senior (Norwalk)

9. Sam Brothers, Clinton-Massie, senior (Wilmington)

10. Nick Mason, Perry, senior (Alliance)

11. Evan Kaeck, Wapakoneta, sophomore (Norwalk)

12. Luke Shivley, New Lexington, senior (Claymont)

13. Ben Davis, Circleville, junior (Wilmington)

14. Ben Hornacek, Norton, senior (Alliance)

15. Chavion Young, Alliance, senior (Alliance)

16. Kole Aubiel, Claymont, junior (Claymont)

 

ALL – Stein, Walker, Matlock, Mason; Hornacek, Young

CLMT – Shively, Aubiel, Mason Cox (Fairland, senior), Gage Swartz (Philo, senior); TBD

NOR – Phillips, Johnston, Bath, Kaeck; Aaron Harris (Wauseon, junior)

WIL – Shafer, Addis, Brothers, Davis; Drake Miller (Dayton Oakwood, senior)

 

285 pounds

1. Jack Delgarbino, Girard, junior (Alliance)

2. Sam Mitchell, River View, senior (Claymont)

3. Demarko Craig, Toledo Central Catholic, senior (Norwalk)

4. Tyler Ely, Steubenville, senior (Claymont)

5. Daniel Kapalko, Canfield, senior (Alliance)

6. Alex Leasure, Alliance, senior (Alliance)

7. Lane Cluff, Hillsboro, junior (Wilmington)

8. Sean Lipscomb, Firelands, senior (Norwalk)

9. Matt Holman, CVCA, sophomore (Alliance)

10. Ty Robison, Philo, senior (Claymont)

11. Skylar Wooley, East Liverpool, sophomore (Claymont)

12. Lyle Clark, Claymont, senior (Claymont)

13. Grant Robinson, Bexley, senior (Claymont)

14. Alex Sosa, Wauseon, senior (Norwalk)

15. Ambrose Adams, Lexington, senior (Norwalk)

16. Travis Kuttler, Minerva, senior (Claymont)

 

ALL – Delgarbino, Kapako, Leasure, Holman; Alan Christine (Conneaut, senior)

CLMT – Michell, Ely, Robison, Wooley; Clark, Robinson, Kuttler

NOR – Craig, Lipscomb, Sosa, Adams; Mason Weldon (Galion, senior)

WIL – Cluff, Connor Barton (Wilmington, senior), Trent Wilson (Valley View, senior), Colin Wolffe (Miami Trace, senior); Alex White (Westfall, senior)

 

Division I weight class rankings (mid-season 2017-18)

Posted by josh on January 4, 2018 at 12:45 AM Comments comments (0)

NOTE: The Central District (Cent) has five sectionals, one of which (Whitehall) is going to the Perrysburg District; Whitehall, Ashland, and Mansfield Madison are going to the Perrysburg district along with 6 or 7 other teams from the Central District “draft” at the end of the month. All other teams in the Central will compete at Hilliard Darby (along with Lima Senior).

 

106 pounds

1. Logan Agin, Lancaster, sophomore (Central)

2. Jacob Moon, Oregon Clay, freshman (Perrysburg)

3. Dustin Norris, Cincinnati LaSalle, freshman (Kettering Fairmont)

4. Michael Shaw, Olmsted Falls, senior (Perrysburg)

5. Pacey Nasdusak, Mason, sophomore (Kettering Fairmont)

6. Nick Sabin, Mentor, sophomore (North Canton)

7. Richard Delsanter, St. Edward, freshman (Perrysburg)

8. William Doepker, Cincinnati Elder, sophomore (Kettering Fairmont)

9. Jack Stanley, Brecksville, junior (Perrysburg)

10. James Baumann, Dublin Coffman, freshman (Central)

11. Jake Williams, Massillon Perry, sophomore (North Canton)

12. Bryce Allison, Elyria, sophomore (Perrysburg)

13. Mikey Lewarchik, Wadsworth, freshman (North Canton)

14. Johnny Novak, St. Ignatius, sophomore (Perrysburg)

15. Colin Roberts, Austintown Fitch, freshman (North Canton)

16. Andrew Newkirk, Fairfield, sophomore (Kettering Fairmont)

 

CENT – Agin, Baumann, Deacon Sawchuk (Hilliard Bradley, freshman), Quentin Miller (Marysville, senior); TBD

KF – Norris, Nasdusak, Doepker, Newkrik; Josh Miller (Trenton Edgewood, senior)

NC – Sabin, Williams, Lewarchik, Roberts; Kollin Howard (Maple Hts, sophomore)

PBG – Moon, Shaw, Delsanter, Stanley; Allison, Novak

 

113 pounds

1. Lucas Byrd, Cincinnati LaSalle, junior (Kettering Fairmont)

2. Dylan Shawver, Elyria, sophomore (Perrysburg)

3. Zach Shupp, Fairfield, senior (Kettering Fairmont)

4. Andrew Perelka, Brecksville, senior (Perrysburg)

5. Brandon Lucas, Western Brown, senior (Kettering Fairmont)

6. Scotty Richter, St. Edward, sophomore (Perrysburg)

7. Gavin Sampsel, Massillon Perry, sophomore (North Canton)

8. Jacob Sherman, Olentangy, junior (Central)

9. Kyle Murray, Dublin Coffman, senior (Central)

10. Jack Haskin, Toledo Whitmer, freshman (Perrysburg)

11. Douglas Patterson, Mifflin, senior (Central)

12. Matt Verdes, Vandalia Butler, sophomore (Kettering Fairmont)

13. Kryen Butler, Copley, freshman (North Canton)

14. Lucas Seibert, Westerville North, senior (Central)

15. Mitch Herren, Upper Arlington, junior (Central)

16. Zak Anderson, Midview, junior (Perrysburg)

 

CENT – Sherman, Murray, Patterson, Seibert; Herren

KF – Byrd, Shupp, Lucas, Verdes; Kyah Patrick (Beavercreek, sophomore)

NC – Sampsel, Butler, Derek Slipkovich (Boardman, senior), Brayden Potter (Medina, senior); TBD

PBG – Shawver, Perelka, Richter, Haskin; Anderson

 

120 pounds

1. Julian Tagg, Brecksville, sophomore (Perrysburg)

2. Brendon Fenton, Elyria, senior (Perrysburg)

3. Logan Heil, Brunswick, junior (North Canton)

4. Jake Canitano, Solon, junior (North Canton)

5. Angelo Rini, St. Edward, junior (Perrysburg)

6. Micah Dusseau, Hilliard Davidson, senior (Central)

7. Jordan Rosselli, Olentangy Liberty, senior (Central)

8. Logan Hoskins, Vandalia Butler, sophomore (Kettering Fairmont)

9. Jedidiah Marlow, Western Brown, junior (Kettering Fairmont)

10. Antoine Allen, Cincinnati LaSalle, sophomore (Kettering Fairmont)

11. Ricardo Oviedo, Perrysburg, sophomore (Perrysburg)

12. Landon Hacker, Wadsworth, freshman (North Canton)

13. Jared Dressler, Medina, senior (North Canton)

14. Pino Dipiero, Berea-Midpark, sophomore (Perrysburg)

15. Tate Zeman, Avon, senior (Perrysburg)

16. Hudson Leapley, Central Crossing, junior (Central)

 

CENT – Dusseau, Rosselli, Leapley, Mitchell Coultas (Licking Hts, junior); Mason Boyd (Watkins Memorial, sophomore)

KF – Hoskins, Marlow, Allen, Moustapha Bal (Fairfield, junior); Cole McGuire (Miamisburg, junior)

NC – Heil, Canitano, Hacker, Dressler; Kolbie Lange (Barberton, junior)

PBG – Tagg, Fenton, Rini, Oviedo; DiPiero, Zeman

 

126 pounds

1. Gio DiSabato, Hilliard Davidson, senior (Central)

2. Gus Sutton, Austintown Fitch, junior (North Canton)

3. Mick Burnett, Elyria, sophomore (Perrysburg)

4. Bryce Hepner, St. Edward, sophomore (Perrysburg)

5. Micah Norwood, Lancaster, freshman (Central)

6. Ronnie Pietro, Vandalia Butler, senior (Kettering Fairmont)

7. Kyle Gruber, Massillon Perry, senior (North Canton)

8. Jimmy Carmany, Brecksville, sophomore (Perrysburg)

9. Jabari Thomas, Fairfield, junior (Kettering Fairmont)

10. Jack Collins, Elder, sophomore (Kettering Fairmont)

11. Chase Walczak, Perrysburg, senior (Perrysburg)

12. Cameron Baird, Harrison, junior (Kettering Fairmont)

13. Nick Nastasi, Kenston, sophomore (North Canton)

14. William Harris, Tri-Valley, senior (Central)

15. Mason Kleinberg, Springboro, sophomore (Kettering Fairmont)

16. Dylan Waugh, Mason, senior (Kettering Fairmont)

 

CENT – DiSabato, Norwood, Harris, Alec Fulwider (Watkins Memorial, senior); Jesse Bowers (Upper Arlington, sophomore)

KF – Pietro, Thomas, Collins, Baird; Kleinberg, Waugh

NC – Sutton, Gruber, Nastasi, Nate DeBoe (Mentor, junior); Alec Bailey (Green, senior)

PBG – Burnett, Hepner, Carmany, Walczak; Charles Chapman (Fremont Ross, junior)

 

132 pounds

1. Matt Kazimir, St. Edward, senior (Perrysburg)

2. Matt Fields, Brunswick, senior (North Canton)

3. Gabe Tagg, Brecksville, junior (Perrysburg)

4. Josh Breeding, Elyria, senior (Perrysburg)

5. Jordan Ward, Cincinnati Moeller, junior (Kettering Fairmont)

6. Sam Glassco, Mason, junior (Kettering Fairmont)

7. Ronnie Rowan, Akron Firestone, senior (North Canton)

8. D.J. Huff, St. Ignatius, junior (Perrysburg)

9. Blake Saito, Olentangy Liberty, sophomore (Central)

10. Logan Messer, Wadsworth, freshman (North Canton)

11. Blake Wright, Westerville North, sophomore (Central)

12. Bailey Munday, Big Walnut, senior (Central)

13. Darnai Heard, Cincinnati LaSalle, freshman (Kettering Fairmont)

14. Caleb Graber, Green, junior (North Canton)

15. Deshea Pettiford, Fremont Ross, junior (Perrysburg)

16. Khalil Brown, Lorain, senior (Perrysburg)

 

CENT – Saito, Wright, Munday, Zach Williams (Delaware Hayes, junior); Brady Pethel (Olentangy, junior)

KF – Ward, Glassco, Heard, Andrew Knick (Northmont, sophomore); Seth Lambers (Elder, sophomore)

NC – Fields, Rowan, Messer, Graber; Caleb Schramm (Akron Ellet, senior)

PBG – Kazimir, Tagg, Breeding, Huff; Pettiford, Brown

 

138 pounds

1. Elan Heard, Cincinnati LaSalle, sophomore (Kettering Fairmont)

2. Luke Baughman, Wadsworth, junior (North Canton)

3. Bryce Andonian, St. Edward, junior (Perrysburg)

4. Marco Regalbuto, Brecksville, junior (Perrysburg)

5. Lamonte Chapman, Fremont Ross, senior (Perrysburg)

6. Gavin Bell, Beavercreek, sophomore (Kettering Fairmont)

7. Jovan Fuqua, Princeton, senior (Kettering Fairmont)

8. Daniel Segura, Dublin Scioto, sophomore (Central)

9. Mitch Collica, Nordonia, junior (North Canton)

10. Jihad Salti, Olmsted Falls, senior (Perrysburg)

11. Nick Schneider, Anthony Wayne, senior (Perrysburg)

12. Matt Zuckerman, Elyria, junior (Perrysburg)

13. Mason Sparks, Marion Harding, junior (Central)

14. Ian Senz, Medina, senior (North Canton)

15. Jacob Bernhardt, Harrison, junior (Kettering Fairmont)

16. James White IV, Olentangy, senior (Central)

 

CENT – Segura, Sparks, White, Zander Ellison (Hilliard Bradley, junior); Cole Foster (Big Walnut, senior)

KF – Heard, Bell, Fuqua, Bernhardt; Adam Klaserner (Elder, senior)

NC – Baughman, Collica, Senz, Tyler Kaminski (Green, senior); Zach Scalf (Barberton, junior)

PBG – Andonian, Regalbuto, Chapman, Salti; Schneider, Zuckerman

 

145 pounds

1. Sam Dover, St. Edward, junior (Perrysburg)

2. Michael North, Wadsworth, junior (North Canton)

3. Victor Voinovich, Brecksville, freshman (Perrysburg)

4. Walker Heard, Marysville, junior (Central)

5. Josh Jaeckin, Olmsted Falls, senior (Perrysburg)

6. Alexander Gore, Olentangy, senior (Central)

7. Garrett Anderson, Oregon Clay, senior (Perrysburg)

8. Ben (Seth) Douglas, Findlay, senior (Perrysburg)

9. Landon Plank, Ashland, senior (Perrysburg)

10. Ben Yost, Dublin Coffman, senior (Central)

11. Ryan Whitten, Stebbins, junior (Kettering Fairmont)

12. Ryan Wissel, Medina, senior (North Canton)

13. Austin Mullins, Huber Hts Wayne, freshman (Kettering Fairmont)

14. Gary Gottschalk, Walsh Jesuit, senior (North Canton)

15. Demetrius Monroe, Hilliard Davidson, senior (Central)

16. Chucky Lipps, Cincinnati Elder, senior (Kettering Fairmont)

 

CENT – Heard, Gore, Yost, Monroe; Connor Evans (Olentangy Orange, senior)

KF – Whitten, Mullins, Lipps, Jordan Hamblin (Western Brown, senior); Luke Shirley (Harrison, senior)

NC – North, Wissel, Gottschalk, Antoine Holloway (Maple Hts, junior); Osiris Khalifani (Copley, senior)

PBG – Dover, Voinovich, Jaeckin, Anderson; Douglas, Plank

 

152 pounds

1. David Carr, Massillon Perry, senior (North Canton)

2. Connor Brady, Olentangy Liberty, junior (Central)

3. Jake Marsh, Marysville, senior (Central)

4. Farouq Muhammed, Elyria, junior (Perrysburg)

5. Padraic Gallagher, St. Edward, freshman (Perrysburg)

6. Chris Donathan, Mason, junior (Kettering Fairmont)

7. Jordan Hardrick, Huber Hts Wayne, senior (Kettering Fairmont)

8. Brett McIntosh, Harrison, sophomore (Kettering Fairmont)

9. Alex Farenchak, Painesville Riverside, senior (North Canton)

10. Drew Wiechers, Centerville, junior (Kettering Fairmont)

11. Will Schmidt, Walsh Jesuit, senior (North Canton)

12. Chase Haehnle, Oak Hills, senior (Kettering Fairmont)

13. Jestin Love, Vandalia Butler, sophomore (Kettering Fairmont)

14. Xzavier Weathersby, Cincinnati Elder, senior (Kettering Fairmont)

15. Jonathan List/Tyler Wissel, Medina, freshman/senior (North Canton)

16. Cody Mayes, Westerville Central, senior (Central)

 

CENT – Brady, Marsh, Mayes, Avery Flanagan (Olentangy, senior); Hunter Thornsberry (Newark, senior)

KF – Donathan, Hardrick, McIntosh, Wiechers; Haehnle, Love, Weathersby

NC – Carr, Farenchak, Schmidt, List/Wissel; Aidan Corrigan (Twinsburg, freshman)

PBG – Muhammed, Gallagher, Kyle Miller (Oregon Clay, junior), Paul Twarog (North Royalton, junior); TBD

 

160 pounds

1. Jaden Mattox, Central Crossing, senior (Central)

2. Nevan Snodgrass, Kettering Fairmont, sophomore (Kettering Fairmont)

3. Michael Ferree, Austintown Fitch, senior (North Canton)

4. Austin Murphy, Cincinnati Elder, senior (Kettering Fairmont)

5. Trey Sizemore, Cincinnati LaSalle, junior (Kettering Fairmont)

6. Hudson Hightower, St. Edward, freshman (Perrysburg)

7. Tyler Bates, Marysville, senior (Central)

8. Najee Lockett, St. Ignatius, sophomore (Perrysburg)

9. Christian Marinozzi, Mentor, junior (North Canton)

10. Dru Hernandez, Findlay, senior (Perrysburg)

11. Cole Foor, Watins Memorial, sophomore (Central)

12. Sean Mondello, Talawanda, junior (Kettering Fairmont)

13. Zenik Vovk, Massillon Jackson, senior (North Canton)

14. Joe Koplow, Kenston, junior (North Canton)

15. Corbin May, Delaware Hayes, sophomore (Central)

16. Troy Murphy, Oregon Clay, junior (Perrysburg)

 

CENT – Mattox, Bates, Foor, May; Emmanuel Johnson (Teays Valley, senior)

KF – Snodgrass, Murphy, Sizemore, Mondello; Kamal Adewumi (Mason, junior)

NC – Ferree, Marinozzi, Vovk, Koplow; Austin Ceferatti (Twinsburg, junior)

PBG – Hightower, Lockett, Hernandez, Murphy; Ben Vanadia (Brecksville, freshman)

 

170 pounds

1. Emil Soehnlen, Massillon Perry, senior (North Canton)

2. Carson Kharchla, Olentangy Liberty, junior (Central)

3. Cornell Beachem, Winton Woods, senior (Kettering Fairmont)

4. Brady Chrisman, Medina, senior (North Canton)

5. Luke Reciosky, North Canton Hoover, senior (North Canton)

6. Garrett Barth, Fremont Ross, senior (Perrysburg)

7. Eric Vermillion, Mason, senior (Kettering Fairmont)

8. Simon Shirley, Harrison, junior (Kettering Fairmont)

9. Jacob Yost, Springfield, senior (Kettering Fairmont)

10. Dominic DiPietro, Walsh Jesuit, senior (North Canton)

11. Eric Altman, Western Brown, senior (Kettering Fairmont)

12. Ethan Hatcher, Brecksville, sophomore (Perrysburg)

13. Jordan Deluse, Lancaster, senior (Central)

14. Joey Bradberry, Lakota West, senior (Kettering Fairmont)

15. Micah Potterf, Westerville North, junior (Central)

16. Jake Evans, Elyria, freshman (Perrysburg)

 

CENT – Kharchla, Deluse, Potterf, Garegin Soghomanyan (Upper Arlington, senior); Jake Waldrop (Watkins Memorial, junior)

KF – Beachem, Vermillion, Shirley, Yost; Altman, Bradberry

NC – Soehnlen, Chrisman, Reicosky, DiPietro; Sean-Michael James (Uniontown Lake, sophomore)

PBG – Barth, Hatcher, Evans, Logan Toth (St. Ignatius, senior); TBD

 

182 pounds

1. Victor Marcelli, Massillon Jackson, senior (North Canton)

2. Trevor Lawson, Olentangy Liberty, senior (Central)

3. Joey Baughman, Wadsworth, senior (North Canton)

4. Blake Wilson, Cincinnati LaSalle, senior (Kettering Fairmont)

5. Gary Wokojance, Barberton, senior (North Canton)

6. Zach Blackiston, Massillon Perry, senior (North Canton)

7. Trever Begin, Midview, senior (Perrysburg)

8. Charles Sanders, Cincinnati Elder, senior (Kettering Fairmont)

9. Lenox Wolak, Dublin Coffman, junior (Central)

10. Michael O’Horo, Boardman, junior (North Canton)

11. Sam Wyche, Cincinnati Moeller, senior (Kettering Fairmont)

12. Jansen Love, Vandalia Butler, senior (Kettering Fairmont)

13. Jaden Mendeluk, Olmsted Falls, senior (Perrysburg)

14. A.J. McRitchie, Lancaster, senior (Central)

15. Willie Beverly, Austintown Fitch, senior (North Canton)

16. Bodi Bien, Westerville North, senior (Central)

 

CENT – Lawson, Wolak, McRitchie, Bien; Nathan Dewitt (Marysville, senior)

KF – Wilson, Sanders, Wyche, Love; Sebastian Beachler (Miamisburg, junior)

NC – Marcelli, Baughman, Wokojance, Blackiston; O’Horo, Beverly

PBG – Begin, Mendeluk, Jacob Meek (Oregon Clay, sophomore), Nick Franks (Brecksville, senior); Lewis Aguilar (Elyria, junior)

 

195 pounds

1. Jared Ball, Hilliard Darby, senior (Central)

2. Cody Howard, St. Edward, senior (Perrysburg)

3. Jake Thompson, Cincinnati Moeller, senior (Kettering Fairmont)

4. Michael Baker, Cincinnati LaSalle, junior (Kettering Fairmont)

5. Ashton Spurgeon, Mt. Vernon, senior (Central)

6. Michael Drobnick, St. Ignatius, senior (Perrysburg)

7. Ben Smith, North Canton Hoover, senior (North Canton)

8. Seth Frambach, Midview, senior (Perrysburg)

9. Jeremy Beamer, Loveland, senior (Kettering Fairmont)

10. Max Boyle, Harrison, junior (Kettering Fairmont)

11. Breylon Douglas, Austintown Fitch, senior (North Canton)

12. Brady Garren, Logan, senior (Central)

13. Zach Bryant, Findlay, senior (Perrysburg)

14. Caleb Wood, Fremont Ross, junior (Perrysburg)

15. Chris Suarez, Wadsworth, senior (North Canton)

16. Dylan Moran, Northmont, senior (Kettering Fairmont)

 

CENT – Ball, Spurgeon, Garren, Issa Khalil (Hilliard Bradley, senior); Blaze Beane (Teays Valley, senior)

KF – Thompson, Baker, Beamer, Boyle; Moran

NC – Smith, Douglas, Suarez, Jarin Curtis (Massillon Perry, senior); Spencer Loftus (Ashtabula Lakeside, senior)

PBG – Howard, Drobnick, Frambach, Bryant; Wood

 

220 pounds

1. Joe Cochran, Springfield, senior (Kettering Fairmont)

2. Antonio McCloud, Cincinnati Elder, senior (Kettering Fairmont)

3. Garrett Bledsoe, Cincinnati LaSalle, junior (Kettering Fairmont)

4. Cameron Sauerwein, Harrison, senior (Kettering Fairmont)

5. Clay McComas, Wadsworth, senior (North Canton)

6. Josh Bever, Ashland, junior (Perrysburg)

7. Trevor Hankins, Cincinnati Moeller, senior (Kettering Fairmont)

8. Seamus O’Malley, St. Edward, junior (Perrysburg)

9. Parker Meaney, Ashtabula Lakeside, senior (North Canton)

10. Jack Roesch, Avon, junior (Perrysburg)

11. Jake Snider, Midview, senior (Perrysburg)

12. Derick Bowman, Lancaster, senior (Central)

13. Zach D’Anna, Brecksville, senior (Perrysburg)

14. Adam Luster, Massillon Perry, sophomore (North Canton)

15. Aidan Gill, St. Ignatius, senior (Perrysburg)

16. Justin Noble, Western Brown, senior (Kettering Fairmont)

 

CENT – Bowman, Matt Shaw (Columbus West, senior), Ethan Smeagal (Marysville, junior), Nick Derose (Westerville Central, junior); TBD

KF – Cochran, McCloud, Bledsoe, Sauerwein; Hankins, Noble

NC – McComas, Meaney, Luster, Riley Warner (Dover, senior); Daveon Parker (Solon, senior)

PBG – Bever, O’Malley, Roesch, Snider; D’Anna, Gill

 

285 pounds

1. Jordan Earnest, Wadsworth, senior (North Canton)

2. Matt Lee, Amherst, senior (Perrysburg)

3. Alec Moore-Nash, Cincinnati Elder, senior (Kettering Fairmont)

4. Jack Heyob, Cincinnati St. Xavier, senior (Kettering Fairmont)

5. Jacob Padilla, Huber Hts Wayne, sophomore (Kettering Fairmont)

6. Jacob Charette, Centerville, senior (Kettering Fairmont)

7. Michael Mather, Uniontown Lake, junior (North Canton)

8. Tyler Connolly, Marysville, junior (Central)

9. Jacob Cover, Hilliard Darby, senior (Central)

10. Daniel Bucknavich, Midview, sophomore (Perrysburg)

11. Nick Daly, Oregon Clay, senior (Perrysburg)

12. Davin Lambert, Olentangy Liberty, senior (Central)

13. Tyjuan Hill, Bedford, senior (North Canton)

14. Caleb Puchajda, Cuyahoga Falls, senior (North Canton)

15. Peyton Bartley, Xenia, junior (Kettering Fairmont)

16. Cade Chapetta, Holland Springfield, senior (Perrysburg)

 

CENT – Connolly, Cover, Lambert, Dawson Shaw (Columbus West, senior); TBD

KF – Moore-Nash, Heyob, Padilla, Charette; Bartley

NC – Earnest, Mather, Hill, Puchajda; Tyler Petrey (Austintown Fitch, senior)

PBG – Lee, Bucknavich, Daly, Chapetta; Brian Kilbane (St. Edward, sophomore)

 


Dual Team Wrestling ruled emerging sport by OHSAA, changes coming

Posted by josh on June 8, 2017 at 10:10 PM Comments comments (0)

As part of the OHSAA Board of Directors meeting on June 1st, dual team wrestling was approved to be considered as an "emerging sport" by the OHSAA. There are three key things that this status allows the possibility of occurring. It should be noted that none of these changes has been approved, and that any such change would have to be proposed and then approved by the Board of Directors.

First, being considered an emerging sport allows for the possibility of the OHSAA imposing a nominal entry fee on member schools for the dual team event to help absorb the financial losses of the dual team wrestling tournament series. For 2017, the OHSAA incurred a loss of about 38 thousand dollars for dual team wrestling. That is an increase from 2016 when the loss was only 29 thousand. In both years the state finals were conducted on Sunday. The previous two years saw losses of approximately 53 thousand (2015) and 46 thousand (2014), while the first year of the event saw a loss of 111 thousand. After the first year, the tournament shifted to two weeks of mid-week competition as opposed to three.

Secondly, it allows for the dual team state wrestling series to have three classifications even though there an inadequate number of sponsoring schools to support that per OHSAA regulations.

Finally, it allows for the possibility of schools being assigned to divisions by a method other than purely enrollment (i.e. choosing to"compete up"). This is not allowed per OHSAA regulations normally, though other states do allow that possibility (example: Bethlehem Catholic is a Class AA school in wrestling that has chosen to compete in Class AAA for the last couple of enrollment cycles in Pennsylvania).

In addition, there was conversation about having the regional dual team wrestling tournaments held on one weekend date. That has been pushed back to 2019, when it has been approved for implementation. 24 sites statewide will host about 16 schools each for one day of competition. By delaying one year, OHSAA will be able to establish a best date, and then schools can adjust schedules accordingly.


District tournament compositions announced for 2017-2019 OHSAA wrestling

Posted by josh on June 8, 2017 at 4:35 PM Comments comments (0)

At the June 1st OHSAA Board of Directors Meeting, along with approving the enrollment cut-offs and classifications for the individual wrestling state tournament for the upcoming two scholastic seasons, sectional-to-district and district-to-state paths were approved. There are significant changes for Division I and Division III, while Division II is relatively the same.

Division I:

Remaining the same is a self-contained district tournament in the Southwest featuring all four of its sectionals. Also the same is a self-contained district tournament hosted by the Northeast to feature four of its sectionals (41 schools/teams) plus Dover from the East. That will be at either Mentor or North Canton Hoover, to be determined by the Northeast District Athletic Board.

The significant change is that the northwest will host only one sectional tournament, and the central will host a fifth sectional tournament. From a competitive standpoint, the issue is that the central - though improving - is not exactly deep in terms of competition and you could be spreading that further. There will be a self-contained central district tournament featuring four of those sectionals. The fifth sectional will be competing in a mixed district tournament, to be hosted by the Northwest (Perrysburg) in 2018 and the Northeast (TBD) in 2019.

The fifth central district sectional feature three northwest district schools/teams (most likely Ashland, Mansfield Madison, and someone else). It will be joined by an all-northwest district sectional, plus two ten-team sectionals out of the northeast district for a district tournament. The interesting questions - (1) how do the central district teams choose in terms of staying home versus the mixed (2) how does the northeast board and/or teams split out between the mixed and self-contained district tournaments.

Division II:

Things remain mostly the same. Clearly the same is the presence of a self-contained northeast district tournament featuring four ten-team/school sectionals. Nine schools from the northeast will form one additional sectional and join all the northwest district teams, which form three sectionals, in a district tournament hosted by the northwest.

The southwest will again host a district tournament. It again will have three sectionals of its own with three schools (Bellbrook, Clinton-Massie, and Wilmington) traveling to Washington Court House for a sectional in the southeast district. The fourth district will be hosted by the East in 2018 and the Central in 2019. There will be one sectional hosted each in the central, east, and southeast featuring mostly teams from that geography (Bloom-Carroll moves to the southeast sectional). The fourth sectional will be hosted by the east both years and feature four central district teams (OHSAA board reccommends Granville, Marengo Highland, Licking Valley, and Johnstown Monroe). Interesting to see will be if the Central goes with that or does a "draft", same on the east side as to if their split will be board-assigned or via "draft".

Division III:

Remaining the same is a self-contained northeast district tournament, featuring all of its schools. Also the same is a self-contained district tournament in the northwest featuring 44 schools, four eleven-team sectionals.

Changes come in the southern district tournaments. The southwest district will host a tournament featuring its three sectionals and a 10-team northwest district sectional. In one of the southwest district sectionals, three southeast district teams will be present. The Central will host a mixed sectional in 2018 and the East in 2019. Each the central and the east will have two sectional tournaments. One of the two east sectional tournaments will feature four southeast district schools.

Enrollment cutoffs announced for 2017-18 and 2018-19 OHSAA divisions

Posted by josh on June 8, 2017 at 4:25 PM Comments comments (0)

At the June 1st OHSAA Board of Directors meeting, the enrollment cutoffs for divisions for both dual team and individual wrestling were approved for the 2017-18 and 2018-19 seasons.

For the Individual Tournament:

D1 = 370-up

D2 = 200-369

D3 = 199-down

For the Dual Team Tournament:

D1 = 362-up

D2 = 210-361

D3 = 209-down

The slight difference in enrollment cut-offs is due to the lower number of participating schools in the dual team tournament. In particular among bigger inner-city schools and smaller enrollment schools.

Key movers from Division II to Division I: Ashland and Western Brown (both qualified for the dual team state tournament in 2017, Western Brown also made it in 2016)

Key movers from Division I to Division II: Aurora

Key movers from Division III to Division II: Amanda-Clearcreek (the Aces however remain in Division III for the dual team tournament, where they have qualified in four of five seasons)

Key movers from Division II to Division III: (possibly) Crestwood

The most notable development came with teams staying in a tournament division despite talk that they might move up. Canfield, runners-up in the last two individual state turnaments, remained in Division II. Swanton, Milan Edison, and Tuslaw - all of whom qualified for the Division III dual team state tournament remain in Division III for both the individual and dual team tournaments; Milan Edison beat Tuslaw for the dual team title this past year, each finished "on the board" at the individual touranment.


Pre-Season Division III Individual Weight Class Rankings

Posted by josh on November 13, 2016 at 11:50 PM Comments comments (2)

NOTE: For district compositions, presume the similar to last year. There will be a super-draw in the Central District (notated “Central-TBD”), with one sectional going to Troy, the other going to the C-E-SE mixed district. Said mixed district was at Health last year, but will be in the East this year (notated “East-TBD”, for schools in East/Southeast).

 


106 pounds

1. Oscar Sanchez, Genoa, sophomore (Toledo Waite)

2. Ethan Turner, Troy Christian, freshman (Troy)

3. Wyatt Riddle, Legacy Christian, freshman (Troy)

4. Ray Adams, Milan Edison, sophomore (Toledo Waite)

5. Colton Bethel, Ridgewood, senior (East-TBD)

6. John Kumher, Berkshire, senior (Garfield Hts)

7. Collin Yinger, Nelsonville York, sophomore (East-TBD)

8. Jacob Kuhlins, Tuslaw, junior (Garfield Hts)

 


EAST – Bethel, Yinger

GH – Kumher, Kuhlins

TROY – Turner, Riddle

TWAI – Sanchez, Adams

 


113 pounds

1. Dylan D’Emilio, Genoa, sophomore (Toledo Waite)

2. Jacob Edwards, Troy Christian, junior (Troy)

3. Cole Mattin, Delta, sophomore (Toledo Waite)

4. Dylan Burns, Milan Edison, junior (Toledo Waite)

5. Zach Larue, Manchester, sophomore (Garfield Hts)

6. Cameron Neal, Preble Shawnee, senior (Troy)

7. Klay Reeves, Johnstown Northridge, sophomore (Central-TBD)

8. Jordan Hoselton, Zane Trace, sophomore (East-TBD)

9. Luke Hopkins, Cuyahoga Hts, sophomore (Garfield Hts)

10. Jared Fahrer, Evergreen, senior (Toledo Waite)

11. Jordan Crist, Amanda-Clearcreek, junior (Central-TBD)

12. J.C. Fox, Dixie, sophomore (Troy)

13. Devan Hendrix, Greeneview, sophomore (Troy)

14. Gage Griffith, Collins Western Reserve, senior (Toledo Waite)

15. Steve Ferguson, Elyria Catholic, sophomore (Garfield Hts)

16. Cameron Dickman, Oak Harbor, sophomore (Toledo Waite)

 


CENT – Reeves, Crist

EAST – Hoselton, Cole Harris (Toronto, senior), Matt Kuhn (Crooksville, senior), Riley Crall (Union Local, sophomore)

GH – Larue, Hopkins, Ferguson, Nick Kortis (Canton C.C., senior); Ben Ruegg (Fairless, senior)

TROY – Edwards, Neal, Fox, Hendrix; Payton Lane (National Trail, freshman)

TWAI – D’Emilio, Mattin, Burns, Fahrer; Griffith, Dickman

 


120 pounds

1. Tommy Hoskins, Legacy Christian, junior (Troy)

2. Greg Quinn, Shadyside, senior (East-TBD)

3. Graham Shore, Miami East, junior (Troy)

4. Julian Sanchez, Genoa, sophomore (Toledo Waite)

5. Dalton Leightner, Rootstown, senior (Garfield Hts)

6. Evan Guilford, Defiance Ayersville, senior (Toledo Waite)

7. Alec Bailey, Manchester, junior (Garfield Hts)

8. Matt Seifert, Utica, senior (Central-TBD)

9. Kyle Denier, Blanchester, senior (Troy)

10. Jakob Neer, Northmor, senior (Central-TBD)

11. Dakota Blanton, South Central, sophomore (Toledo Waite)

12. Trevor Schaller, Swanton, junior (Toledo Waite)

13. Kobe Cunningham, Lima Central Catholic, senior (Troy)

14. Drew Whaley, Troy Christian, senior (Troy)

15. Nick Burgard, Ashtabula St. John, sophomore (Garfield Hts)

16. Carter Wolf, Marion Pleasant, junior (Central-TBD)

 


CENT – Seifert, Neer, Wolf, Ryan Fulwider (Madison Plains, senior)

EAST – Quinn, Jacob Edwards (Bidwell River Valley, sophomore)

GH – Leightner, Bailey, Burgard, Nicholas Ciancola (Canton C.C., sophomore); Joe Gabbard (Tuslaw, senior)

TROY – Hoskins, Shore, Denier, Cunningham; Whaley

TWAI – Sanchez, Guilford, Blanton, Schaller; Nate Vasquez (Fremont SJCC, junior)

 


126 pounds

1. Drew Mattin, Delta, senior (Toledo Waite)

2. A.J. Warner, Legacy Christian, senior (Troy)

3. Tyler Wetzel, Mechanicsburg, senior (Troy)

4. Ruger Goeltzenleuchter, Wayne Trace, senior (Troy)

5. Michael Sergent, Troy Christian, junior (Troy)

6. Isaac Elliott, Tuslaw, senior (Garfield Hts)

7. Niko Chilson, Rootstown, sophomore (Garfield Hts)

8. Dustin Morgillo, Genoa, freshman (Toledo Waite)

9. Dominic Rosin, Sandusky SMCC, senior (Toledo Waite)

10. Max Neiling, Patrick Henry, junior (Toledo Waite)

11. Jackson Muldrew, Shadyside, sophomore (East-TBD)

12. Gavin Grime, Archbold, junior (Toledo Waite)

13. Gage Pachlholfer, Swanton, junior (Toledo Waite)

14. Aaron Kitts, Northmor, junior (Central-TBD)

15. Tanner Krotzer, Rossford, senior (Toledo Waite)

16. Zane Peterson, Liberty Center, senior (Toledo Waite)

 


CENT – Kitts, Ryan Matthews (Fredericktown, senior), Kaleb Patterson (Morral Ridgedale, junior)

EAST – Muldrew, Tyler Antonacci (Bridgeport, sophomore)

GH – Elliott, Chilson, Trent Mast (Cardinal, senior), Alex French (Kirtland, sophomore); Jimmy Bowen (Manchester, senior)

TROY – Warner, Wetzel, Goeltzenleuchter, Sergent; Preston Platfoot (Versailles, junior)

TWAI – Mattin, Morgillo, Rosin, Neiling; Grime, Pachlholfer, Krotzer, Peterson

 


132 pounds

1. Bruce Hrynciw, Oak Harbor, senior (Toledo Waite)

2. Logan Kissell, Garrettsville Garfield, junior (Garfield Hts)

3. Alex Isbrandt, Miami Trace, junior (Troy)

4. Alex Rhine, Mechanicsburg, senior (Troy)

5. Noah Mattin, Archbold, senior (Toledo Waite)

6. Brad Trescott, Rootstown, senior (Garfield Hts)

7. Luke Coniker, Steubenville Catholic Central, senior (East-TBD)

8. Daniel Price, Mohawk, junior (Toledo Waite)

9. Dallas Scott, Centerburg, junior (Central-TBD)

10. C.J. Leffler, Delta, senior (Toledo Waite)

11. Brennan Shirley, Tuslaw, sophomore (Garfield Hts)

12. Josh Kahl, Shadyside, senior (East-TBD)

13. Josh Newman, Columbia, senior (Garfield Hts)

14. Adam Hook, Cardington Lincoln, senior (Central-TBD)

15. Brandon Feist, West Salem Northwestern, junior (Garfield Hts)

16. Dylan Hammond, Hopewell Loudon, senior (Toledo Waite)

 


CENT – Scott, Hook

EAST – Coniker, Kahl, Mason Kuneff (Bridgeport, sophomore)

GH – Kissell, Trescott, Shirley, Newman; Feist

TROY – Isbrandt, Rhine, Dylan Schenk (Milton Union, sophomore), Joey Caprella (Lima C.C., sophomore)

TWAI – Hrynciw, Mattin, Price, Leffler; Hammond

 


138 pounds

1. Brady Barnett, Milan Edison, senior (Toledo Waite)

2. Stan Bleich, Elyria Catholic, senior (Garfield Hts)

3. Trevor Scherf, Oak Harbor, senior (Toledo Waite)

4. Chase Sumner, Ada, junior (Troy)

5. Conan Becker, Northmor, junior (Central-TBD)

6. Michael Yacaparo, Triway, senior (Garfield Hts)

7. Kamron Paulus, Milton Union, senior (Troy)

8. Zane Strubler, Miami East, junior (Troy)

9. Richie Stalnaker, Newark Catholic, junior (Central-TBD)

10. Gavin Stika, Norwayne, junior (Garfield Hts)

11. Trey Combs, Cuyahoga Hts, senior (Garfield Hts)

12. Sawyer Caprella, Allen East, senior (Troy)

13. Derek Unkefer, Smithville, senior (Garfield Hts)

14. Connor Emch, Woodmore, senior (Toledo Waite)

15. Damir Pereira, West Jefferson, senior (Central-TBD)

16. Jared Ford, Troy Christian, junior (Troy)

 


CENT – Becker, Stalnaker, Pereira, Preston Smith (Marion Pleasant, senior)

EAST – Hunter Gilbert (Belpre, sophomore), Jonas Profitt (Westfall, junior)

GH – Bleich, Yacaparo, Stika, Combs; Unkefer

TROY – Sumner, Paulus, Strubler, Caprella; Ford

TWAI – Barnett, Scherf, Emch, Reilly Heater (Sherwood Fairview, senior); Gus Mancuso (Otsego, junior)

 


145 pounds

1. Tanner Smith, Mechanicsburg, senior (Troy)

2. Brian Persinger, Triway, senior (Garfield Hts)

3. Riley Smucker, Smithville, junior (Garfield Hts)

4. Cody Rhoads, Grand Valley, senior (Garfield Hts)

5. Colin Hoffman, Delta, senior (Toledo Waite)

6. Adam Bates, Genoa, senior (Toledo Waite)

7. Hugo Villarreal Gibsonburg, junior (Toledo Waite)

8. Dylan Mansor, Oak Harbor, senior (Toledo Waite)

9. Santino Kusic, Bridgeport, sophomore (East-TBD)

10. J.D. McNett, Otsego, junior (Toledo Waite)

11. Tanner Bey, Versailles, senior (Troy)

12. Chase Moore, Swanton, junior (Toledo Waite)

13. Austin Wilson, Archbold, senior (Toledo Waite)

14. Colin Mancuso, Milan Edison, junior (Toledo Waite)

15. Cody Hawthorne, Shadyside, senior (East-TBD)

16. Wyatt Place, Delphos Jefferson, senior (Troy)

 


CENT – Quinton Piazza (Utica, senior)

EAST – Kusic, Hawthorne, Brylan Clouse (Barnesville, sophomore), Nate Bateson (Crooksville, senior)

GH – Persinger, Smucker, Rhoads, Mason Wright (Wellington, junior); TBD

TROY – Smith, Bey, Place, Zack Zizzo (Triad, senior)

TWAI – Hoffman, Bates, Villarreal, Mansor; McNett, Moore, Wilson, Mancuso

 


152 pounds

1. Colt Yinger, Mechanicsburg, junior (Troy)

2. Derek Gross, Norwalk St. Paul, senior (Toledo Waite)

3. Jake Huston, Oak Harbor, senior (Toledo Waite)

4. Alex Neuberger, Milan Edison, senior (Toledo Waite)

5. David Cumberledge, Ashtabula St. John, freshman (Garfield Hts)

6. Ian Maund, Mapleton, senior (Garfield Hts)

7. James Limongi, Genoa, sophomore (Toledo Waite)

8. Forest Belli, Johnstown Northridge, junior (Central-TBD)

9. Joshua Campbell, Summit Country Day, senior (Troy)

10. Hunter Stoffer, Sandy Valley, senior (East-TBD)

11. Tanner Petitte, Garaway, senior (East-TBD)

12. Brock Zugg, Marion Pleasant, senior (Central-TBD)

13. Cody Dickson, Spencerville, senior (Troy)

14. Matthew Ross, Northmor, senior (Central-TBD)

15. Peter Hummel, Brookville, senior (Troy)

16. Jacob Near, Sandusky SMCC, senior (Toledo Waite)

 


CENT – Belli, Zugg, Ross

EAST – Stoffer, Petitte, Mark Johns (Richmond Edison, senior)

GH – Cumberledge, Maund, Thomas Forbes (Loudonville, senior), Stephen Skeens (Tuslaw, junior); TBD

TROY – Yinger, Campbell, Dickson, Hummel; Wyatt Lefker (Williamsburg, junior)

TWAI – Gross, Huston, Neuberger, Limongi; Near

 


160 pounds

1. Jesse Beverly, Delta, senior (Toledo Waite)

2. Luke Sorboro, Rootstown, senior (Garfield Hts)

3. Noah Baker, Elmwood, senior (Toledo Waite)

4. Lance Miller, Covington, senior (Troy)

5. Jacob Lagoa, Ashtabula St. John, freshman (Garfield Hts)

6. Corey Bogan, Mechanicsburg, senior (Troy)

7. Logan Stanley, Waynedale, junior (Garfield Hts)

8. Steele Strout, Johnstown Northridge, senior (Central-TBD)

9. Anthony Scurry, Warrensville Hts, senior (Garfield Hts)

10. Dalton Burns, Milan Edison, senior (Toledo Waite)

11. Parker Brown, Mohawk, junior (Toledo Waite)

12. Bailey Blair, Smithville, senior (Garfield Hts)

13. Derek Duvall, West Salem Northwestern, junior (Garfield Hts)

14. Billy Johnson, Shadyside, senior (East-TBD)

15. Devin Crum, Union Local, senior (East-TBD)

16. Ty Hussar, Rossford, junior (Toledo Waite)

 


CENT – Strout, Jake Dempsey (Liberty Union, senior)

EAST – Johnson, Crum, Kasey Bethel (Ridgewood, senior)

GH – Sorboro, Lagoa, Stanley, Scurry; Blair, Duvall

TROY – Miller, Bogan, Seth Henderson (Miami Valley Christian, sophomore), Evan Pohlman (Delphos St. John’s, senior); TBD

TWAI – Beverly, Baker, Burns, Brown; Hussar

 


170 pounds

1. Kaleb Romero, Mechanicsburg, senior (Troy)

2. Kyle Ice, Waynedale, senior (Garfield Hts)

3. Sam Stoll, Milan Edison, junior (Toledo Waite)

4. Josh Doherty, West Jefferson, senior (Central-TBD)

5. Manuel Garza, Rittman, senior (Garfield Hts)

6. Tyler Speelman, Nelsonville York, junior (East-TBD)

7. Trevor Mack, Northwood, senior (Toledo Waite)

8. Brett Vonderwell, Delphos St. John’s, senior (Troy)

9. Hunter Brinkley, Delphos Jefferson, senior (Troy)

10. Chris Langguth, Rootstown, sophomore (Garfield Hts)

11. Griffin Sperry, Elmwood, senior (Toledo Waite)

12. Jonathan Moorman, Versailles, senior (Troy)

13. Kevin Clymer, Independence, senior (Garfield Hts)

14. Cole Wilson, Bluffton, senior (Troy)

15. Gage DeHart, Covington, junior (Troy)

16. Xavier Beach, Genoa, junior (Toledo Waite)

 


CENT – Doherty, Matthew Stover (Bishop Ready, senior)

EAST – Speelman, Bret Posey (Adena, junior)

GH – Ice, Garza, Langguth, Clymer; Chris Miller (Wellington, senior)

TROY – Romero, Vondrwell, Brinkley, Moorman; Wilson, DeHart

TWAI – Stoll, Mack, Sperry, Beach; Jaret Parker (Oak Harbor, senior)

 


182 pounds

1. James Handwerk, Lutheran West, senior (Garfield Hts)

2. Zach Steiner, Norwayne, senior (Garfield Hts)

3. Cole Draper, Mohawk, senior (Toledo Waite)

4. Kian Thompson, Oak Harbor, senior (Toledo Waite)

5. Josh Bialosky, Beachwood, senior (Garfield Hts)

6. Dylan Rogers, Delta, junior (Toledo Waite)

7. Logan Hall, Tuslaw, senior (Garfield Hts)

8. Jackson Dunn, Tuscarawas Valley, junior (East-TBD)

9. Nick Shepard, Fairless, junior (Garfield Hts)

10. Jason Newlan, Smithville, senior (Garfield Hts)

11. Dustin Knapp, Mechanicsburg, junior (Troy)

12. Tyler Ebbeskotte, Ottawa Glandorf, senior (Troy)

13. Jason Binkiewicz, Buckeye Local, senior (East-TBD)

14. Tom McKale, Newbury, senior (Garfield Hts)

15. Garrett Duncan, Bridgeport, junior (East-TBD)

16. Bryce George, Rootstown, senior (Garfield Hts)

 


CENT – A.J. Straight (Madison Plains, senior)

EAST – Dunn, Binkiewicz, Duncan

GH – Handwerk, Steiner, Bialosky, Hall; Shepard, Newlan, McKale, George

TROY – Knapp, Ebbeskotte, Andrew Meyer (Coldwater, senior), TBD; TBD

TWAI – Draper, Thompson, Rogers, Joey Kasper (Milan Edison, senior); Cade Rogers (Ashland Crestview, junior)

 


195 pounds

1. Will Bolanz, Waterloo, senior (Garfield Hts)

2. Dalton Hoover, Martins Ferry, junior (East-TBD)

3. John Kelbly, Smithville, senior (Garfield Hts)

4. Jake Burns, West Jefferson, junior (Central-TBD)

5. Gaige Willis, Pymatuning Valley, junior (Garfield Hts)

6. Daniel Beemer, Ottawa Glandorf, junior (Troy)

7. Hudson Jump, Grandview Hts, sophomore (Central-TBD)

8. Kent Petersen, Patrick Henry, senior (Troy)

9. Matt Herrick, Genoa, senior (Toledo Waite)

10. Madison Jaso, Gibsonburg, senior (Toledo Waite)

11. Derrick Elrod, Ashtabula St. John, junior (Garfield Hts)

12. Kade Marker, Newbury, senior (Garfield Hts)

13. Josh Pearson, Columbus Academy, junior (Central-TBD)

14. Caleb Rupert, Columbiana, senior (Garfield Hts)

15. Jacob Campbell, Black River, junior (Garfield Hts)

16. Dylan Hinton, Elmwood, junior (Toledo Waite)

 


CENT – Burns, Jump, Pearson, Ben Smith (Fredericktown, junior)

EAST – Hoover, Austin Carroll (Zane Trace, sophomore), Ryan Williams (Nelsonville York, senior)

GH – Bolanz, Kelbly, Willis, Elrod; Marker, Rupert, Campbell

TROY – Beemer, Petersen, Wyatt O’Neill (Bethel Tate, senior), Wyatt Long (Lehman Catholic, senior); Jerome Bey (Versailles, senior)

TWAI – Herrick, Jaso, Hinton, Jacob Wolford (Delta, senior); Cadin Emshoff (Mohawk, senior)

 


220 pounds

1. Ben Sullivan, National Trail, senior (Troy)

2. Paul Skye, Mogadore, junior (Garfield Hts)

3. Hunter Bodkin, Martins Ferry, junior (East-TBD)

4. Dylan Thorp, Oak Harbor, senior (Toledo Waite)

5. Caide Bunfill, Barnesville, senior (East-TBD)

6. Tyler Tudor, Eastwood, senior (Toledo Waite)

7. Dylan Hartley, Mechanicsburg, senior (Troy)

8. Caleb Carpenter, Liberty Center, sophomore (Toledo Waite)

9. Donovan McCollister, Nelsonville York, sophomore (East-TBD)

10. Crawford Hamrick, Tuslaw, junior (Garfield Hts)

11. Dedric Isaac, Rittman, junior (Garfield Hts)

12. Ryan Boyle, Rootstown, sophomore (Garfield Hts)

13. Zach Klosterman, Coldwater, senior (Troy)

14. Isaiah Harding, Greeneview, senior (Troy)

15. Ben Farrar, Waynedale, junior (Garfield Hts)

16. James Kedigh, Ridgewood, senior (East-TBD)

 


CENT – Jamie Baisden (Marion Pleasant, junior), Austin Smith (Amanda Clearcreek, junior)

EAST – Bodkin, Bunfill, McCollister, Kedigh

GH – Skye, Hamrick, Isaac, Boyle; Farrar

TROY – Sullivan, Hartley, Klosterman, Harding; Seth Thomas (Covington, senior)

TWAI – Thorp, Tudor, Carpenter, Jon Racheter (Carey, senior); TBD

 


285 pounds

1. Reece Human, Carlisle, senior (Troy)

2. Francesco Borsellino, Sandy Valley, senior (East-TBD)

3. Derek Smith, Defiance Tinora, senior (Toledo Waite)

4. Austin Mathis, Grand Valley, senior (Garfield Hts)

5. Dom Wallace, Martins Ferry, senior (East-TBD)

6. Cameron Coffman, Dixie, senior (Troy)

7. Seth Douglas, Troy Christian, senior (Troy)

8. Brayden Phillips, Tuslaw, junior (Garfield Hts)

9. Dylan Hartman, Mechanicsburg, senior (Troy)

10. Tanner Kunz, Zane Trace, senior (East-TBD)

11. Joe Moore, Milbury Lake, senior (Toledo Waite)

12. Tim Davin, Columbiana, senior (Garfield Hts)

13. Kermit Beckworth, Bethel Tate, senior (Troy)

14. Lyle Watters, Huntington, senior (East-TBD)

15. Tommy Lytle, Swanton, junior (Toledo Waite)

16. Alex Steele, Preble Shawnee, senior (Troy)

 


CENT – Charles Omameh (Bishop Ready, junior)

EAST – Borsellino, Wallace, Kunz, Watters

GH – Mathis, Phillips, Davin, Jimmy Goforth (Rootstown, junior); Vince Balard (Ashtabula St. John, senior)

TROY – Human, Coffman, Douglas, Hartman; Beckworth, Steele

TWAI – Smith, Moore, Lytle, Brandon Vasquez (Rossford, senior); Corbitt Church (Ayersville, senior)

 

Pre-Season Division II Individual Weight Class Rankings

Posted by josh on November 13, 2016 at 11:45 PM Comments comments (0)

NOTE: For district compositions, presume the exact same as last year. The lone exception will be that those teams at Claymont last year will be given a “Central-TBD” designation, since this year’s Central/East mixed district will be in the Central.

 


106 pounds

1. Jacob Decatur, CVCA, sophomore (Alliance)

2. Connor McCrone, Lake Catholic, sophomore (Alliance)

3. Hunter Olson, Akron SVSM, sophomore (Alliance)

4. Edwin Suber, Tallmadge, sophomore (Alliance)

5. Wade Monebrake, Eaton, sophomore (Wilmington)

6. Gavin Ritter, Wauseon, sophomore (Fostoria)

7. Christian Wayt, West Branch, sophomore (Alliance)

8. Tanner Jordan, St. Paris Graham, sophomore (Wilmington)

9. Thomas McGuire, Dayton C-J, freshman (Wilmington)

10. Jed Marlow, Western Brown, sophomore (Wilmington)

11. Cole McComas, Beaver Local, freshman (Central-TBD)

12. Sam Price, Lemon Monroe, sophomore (Wilmington)

13. Cael Woods, West Holmes, freshman (Central-TBD)

14. Austin McNamara, Ashland, sophomore (Fostoria)

15. Domonic Davis, London, freshman (Central-TBD)

16. Kyle Rowan, Perry, freshman (Alliance)

 


ALL – Decatur, McCrone, Olson, Suber; Wayt, Rowan

CENT – McComas, Woods, Davis, Dillon Athey (Licking Valley, junior); Michael Petrella (Bishop Hartley, freshman)

FOS – Ritter, McNamara, TBD, TBD; TBD

WIL – Monebrake, Jordan, McGuire, Marlow; Price

 


113 pounds

1. Matthew Cardello, CVCA, junior (Alliance)

2. Jordan Crace, St. Paris Graham, sophomore (Wilmington)

3. Hunter Ryan, Lake Catholic, junior (Alliance)

4. Dominic Carone, Streetsboro, junior (Alliance)

5. Timmy Young, Steubenville, senior (Central-TBD)

6. Dalton Burcher, Indian Valley, sophomore (Central-TBD)

7. Seth Taylor, Western Brown, junior (Wilmington)

8. Charley Bohls, Napoleon, senior (Fostoria)

9. Jake Bartinelli, Buckeye, junior (Fostoria)

10. Thane Kaufman, West Holmes, junior (Central-TBD)

11. Dawson Carter, Hillsboro, junior (Wilmington)

12. Cole Hauser, Benjamin Logan, junior (Wilmington)

13. Clayton Eagle, Ashland, junior (Fostoria)

14. Caleb Greenlee, Gallia, junior (Central-TBD)

15. Brandon Reeves, Woodridge, sophomore (Alliance)

16. Sean Frisbie, Canfield, junior (Alliance)

 


ALL – Cardello, Ryan, Carone, Reeves; Frisbie

CENT – Young, Brucher, Kaufman, Greenlee; Abe Frizzell (Meadowbrook, junior)

FOS – Bohls, Bartinelli, Eagle, Juan Perez (Defiance, sophomore); Connor Eckman (Firelands, junior)

WIL – Crace, Taylor, Carter, Hauser; Colton Robbins (Reading, sophomore)

 


120 pounds

1. Jordan Decatur, CVCA, sophomore (Alliance)

2. Nate Keaton, Circleville, junior (Central-TBD)

3. Brandon Lucas, Western Brown, junior (Wilmington)

4. Lukus Stricker, Akron Hoban, senior (Alliance)

5. Eric Bartos, Buckeye, senior (Fostoria)

6. Ben Pasiuk, Carrollton, sophomore (Central-TBD)

7. Addison Fogle, Licking Valley, junior (Central-TBD)

8. Andrew Shaffer/Isaiah Stickley, St. Paris Graham, freshman (Wilmington)

9. Jake Gentry, Hamilton Ross, junior (Wilmington)

10. Matt Asher, Clinton Massie, junior (Wilmington)

11. Joe Wright, Coventry, junior (Alliance)

12. Jacob Johnson, Jonathan Alder, junior (Central-TBD)

13. Alex Lucas, Minerva, senior (Central-TBD)

14. Josh Smith, Canal Fulton Northwest, senior (Alliance)

15. Reese Wainuskis, Alliance, senior (Alliance)

16. Leondre Cooley, Sandusky, senior (Fostoria)

 


ALL – Decatur, Stricker, Wright, Smith; Wainuskis

CENT – Keaton, Pasiuk, Fogle, Johnson; Lucas

FOS – Bartos, Cooley, Brad Huhn (Brookside, senior), Alex Slattman (Wauseon, junior); Bryce Quinlan (Toledo Central Catholic, senior)

WIL – Lucas, Shaffer/Stickley, Gentry, Asher; Ben Sherrill (Bellbrook, junior)

 


126 pounds

1. Hunter Kosco, Canal Fulton Northwest, senior (Alliance)

2. Jeffrey Thomas, St. Paris Graham, sophomore (Wilmington)

3. Caleb Brooks, Circleville, junior (Central-TBD)

4. Matthew Taylor, Ashland, senior (Fostoria)

5. Danny Assaf, Defiance, senior (Fostoria)

6. Caden Blust, Tiffin Columbian, sophomore (Fostoria)

7. Coby Hughes, Miami Trace, junior (Wilmington)

8. Jarrad Stevens, Gallia, senior (Central-TBD)

9. Domenic Carfagna, Columbus DeSales, senior (Central-TBD)

10. David Massey, Woodridge, junior (Alliance)

11. Brayden Ploehs, Hamilton Ross, sophomore (Wilmington)

12. Dakota McCloskey, Girard, senior (Alliance)

13. Quinton Bookman, Beaver Local, senior (Central-TBD)

14. Zane Johnnson, Jonathan Alder, senior (Central-TBD)

15. Mike Clark, Buckeye, junior (Fostoria)

16. Seth Schroeder, West Branch, junior (Alliance)

 


ALL – Kosco, Massey, McCloskey, Schroeder; Derek Dolph (Canton South, senior)

CENT – Brooks, Stevens, Carfagna, Bookman; Johnson

FOS – Taylor, Assaf, Blust, Clark; Miguel Morrell (Firelands, senior)

WIL – Thomas, Hughes, Ploehs, Tanner Donathan (Western Brown, sophomore); Austin Planck (New Richmond, sophomore)

 


132 pounds

1. Mitch Moore, St. Paris Graham, junior (Wilmington)

2. Luke Wymer, Akron SVSM, junior (Alliance)

3. Maxx Peters, Claymont, junior (Central-TBD)

4. Errik Gerback, Marlington, senior (Alliance)

5. Justin Shaw, Carrollton, junior (Central-TBD)

6. Anthony Rice, Steubenville, sophomore (Central-TBD)

7. Mitch Skleres, Lake Catholic, senior (Alliance)

8. Casey Ragle, Norwood, junior (Wilmington)

9. Mauricio Barajas, Wauseon, junior (Fostoria)

10. Tyliq Stewart, Whitehall, senior (Central-TBD)

11. Cole Bailey, Ravenna Southeast, junior (Alliance)

12. Jayden Hefner, Wapakoneta, senior (Fostoria)

13. Jordan Hamblin, Western Brown, junior (Wilmington)

14. Landon Plank, Ashland, junior (Fostoria)

15. Coleman Manning, Eaton, senior (Wilmington)

16. Logan Ball, Cambridge, senior (Central-TBD)

 


ALL – Wymer, Gerback, Skleres, Bailey; David Geneovese (Woodridge, senior)

CENT – Peters, Shaw, Rice, Stewart; Ball

FOS – Barajas, Hefner, Plank, Carson Speelman (Mansfield Madison, senior); Skyler Brown (Napoleon, senior)

WIL – Moore, Ragle, Hamblin, Manning; Lane Dees (New Richmond, junior)

 


138 pounds

1. Jake Martinez, Licking Valley, senior (Central-TBD)

2. Gage Grunden, Defiance, junior (Fostoria)

3. Jashon Hubbard, Steubenville, junior (Central-TBD)

4. J.D. Stickley, St. Paris Graham, junior (Wilmington)

5. Leconte Merrell, Mansfield Madison, senior (Fostoria)

6. Chandler Golec, Claymont, senior (Central-TBD)

7. Luke McKeon, Lake Catholic, junior (Alliance)

8. Eli Yoho, Woodridge, senior (Alliance)

9. Parker Utley, Alliance, junior (Alliance)

10. Taylor Steele, Waynesville, senior (Wilmington)

11. Hunter Yackee, Wauseon, junior (Fostoria)

12. Angel Granados, Napoleon, sophomore (Fostoria)

13. Brandon Planck, New Richmond, senior (Wilmington)

14. Drew Crabtree, Perkins, senior (Fostoria)

15. Sam LoFaso, Padua, sophomore (Fostoria)

16. Justin Mitchell, West Branch, senior (Alliance)

 


ALL – McKeon, Yoho, Utley, Mitchell; Justin West (CVCA, junior)

CENT – Martinez, Hubbard, Golec, Austin Wolcott (Sheridan, senior); Isaac Hager (Morgan, senior)

FOS – Grunden, Merrell, Yackee, Granados; Crabtree, LoFaso

WIL – Stickley, Steele, Planck, Zane Nelson (Washington C.H., junior); Gavin Moore (Miami Trace, junior)

 


145 pounds

1. Sandro Ramirez, Wauseon, junior (Fostoria)

2. Kevon Freeman, Lake Catholic, junior (Alliance)

3. Joey Sanchez, St. Paris Graham, junior (Wilmington)

4. Tyler Copeland, Wapakoneta, senior (Fostoria)

5. Miles Mazik, Indian Creek, senior (Central-TBD)

6. Adam Shaw, Carrollton, senior (Central-TBD)

7. Alex Kowal, Bishop Fenwick, senior (Wilmington)

8. Dakota Bunting, Claymont, junior (Central-TBD)

9. Matt Steer, West Branch, senior (Alliance)

10. Beau Smith, Beaver Local, sophomore (Central-TBD)

11. Trenten Scott, Franklin, senior (Wilmington)

12. Derek Spears, Western Brown, sophomore (Wilmington)

13. Greg Brewer, Circleville, senior (Wilmington)

14. Ricky Maffett, Ashland, senior (Fostoria)

15. Nick Loprinzi, Woodridge, senior (Alliance)

16. Chayse Creager, Marlington, senior (Alliance)

 


ALL – Freeman, Steer, Loprinzi, Creager; Jared Musci (Akron SVSM, junior)

CENT – Mazik, Shaw, Bunting, Smith; Tyler Hicks (New Lexington, senior)

FOS – Ramirez, Copeland, Maffett, Gabe Makin (Fostoria, senior); Jacob Anderson (Tiffin Columbian, junior)

WIL – Sanchez, Kowal, Scott, Spears; Brewer

 


152 pounds

1. Rocky Jordan, St. Paris Graham, junior (Wilmington)

2. Sid Ohl, Ashland, senior (Fostoria)

3. Jarrett Munyan, Sheridan, junior (Central-TBD)

4. Justin Mason, Conneaut, senior (Alliance)

5. Quinton Kelley, Akron Hoban, junior (Alliance)

6. Dylan Miller, West Branch, junior (Alliance)

7. Cameron Cua, Columbus DeSales, senior (Central-TBD)

8. Anthony D’Alesio, Canfield, freshman (Alliance)

9. Isaac Allen, Wilmington, junior (Wilmington)

10. Collin Langer, Lake Catholic, senior (Alliance)

11. Braeden Lehman, Urbana, senior (Wilmington)

12. Jack Rogan, Akron Springfield, junior (Alliance)

13. Caleb Cass, Cloverleaf, junior (Fostoria)

14. Xavier Prochnow, Bellevue, senior (Fostoria)

15. Caleb Blake, Tippecanoe, junior (Wilmington)

16. Noah Pittman, Wyoming, senior (Wilmington)

 


ALL – Mason, Kelley, Miller, D’Alesio; Langer, Rogan

CENT – Munyan, Cua, Kaleb Crisenberry (Gallia, senior), Keegan Vanmeter (Granville, sophomore); TBD

FOS – Ohl, Cass, Prochnow, Andrew Bailey (Wauseon, junior); Tyler Eisenhower (Tiffin Columbian, senior)

WIL – Jordan, Allen, Lehman, Blake; Pittman

 


160 pounds

1. Georgio Poullas, Canfield, senior (Alliance)

2. Ryan Thomas, St. Paris Graham, junior (Wilmington)

3. Jake Henderson, Western Brown, senior (Wilmington)

4. Michael McIntire, Akron SVSM, senior (Alliance)

5. Luciano Mendicino, Granville, senior (Central-TBD)

6. Noah Clary, Upper Sandusky, junior (Fostoria)

7. Tarin Rauch, Claymont, senior (Central-TBD)

8. Casey Parsons, Vincent Warren, senior (Central-TBD)

9. Isaac Yoho, Woodridge, junior (Alliance)

10. Nick Vespucci, Crestwood, senior (Alliance)

11. Brandon Daniels, Carrollton, sophomore (Central-TBD)

12. Zach Altman, Napoleon, junior (Fostoria)

13. Coltyn Myler, Alliance, senior (Alliance)

14. Nick Farmer, Norton, senior (Alliance)

15. Brice Hessler, Caledonia River Valley, senior (Central-TBD)

16. Hank Carey, Streetsboro, sophomore (Alliance)

 


ALL – Poullas, McIntire, Yoho, Vespucci; Myler, Farmer, Carey

CENT – Mendicino, Rauch, Parsons, Daniels; Hessler

FOS – Clary, Altman, Justin Schneider (Maumee, junior), Cory Stallings (Cloverleaf, junior); Xavier Torres (Wauseon, sophomore)

WIL – Thomas, Henderson, TBD, TBD; TBD

 


170 pounds

1. Robbie Bowers, Defiance, senior (Fostoria)

2. David Crawford, Canfield, junior (Alliance)

3. Ashton Eyler, Claymont, junior (Central-TBD)

4. Dimitri Williams, New Lexington, senior (Central-TBD)

5. David Heath, Akron SVSM, junior (Alliance)

6. Keysean Amison, Perkins, senior (Fostoria)

7. Alex Andrews, Napoleon, senior (Fostoria)

8. Michael Jude, Fairfield Union, senior (Central-TBD)

9. Brenton Miller, Carrollton, senior (Central-TBD)

10. Gunnar Dawson, Middletown Madison, senior (Wilmington)

11. Juan Rodriguez, Geneva, senior (Alliance)

12. Devin Goschinski, Ashland, senior (Fostoria)

13. Hunter Jacks, Gallia, senior (Central-TBD)

14. Patrick Keown, Firelands, senior (Fostoria)

15. Mason Plikerd, Benjamin Logan, junior (Wilmington)

16. C.J. Williams, Norton, junior (Alliance)

 


ALL – Crawford, Heath, Rodriguez, Williams; Matt Wertenberger (Lake Catholic, senior)

CENT – Eyler, Williams, Jude, Miller; Jacks

FOS – Bowers, Amison, Andrews, Goschniski; Keown

WIL – Dawson, Plikerd, TBD, TBD; TBD

 


182 pounds

1. Aidan Pasiuk, Carrollton, senior (Central-TBD)

2. Gage Braun, St. Paris Graham, junior (Wilmington)

3. Evan Schenk, Perry, senior (Alliance)

4. Tre Terry, Lima Bath, senior (Fostoria)

5. Deuce Johnson, Alliance, junior (Alliance)

6. Billy Cooper, Jackson, senior (Central-TBD)

7. Matthieu Holt, Granville, senior (Central-TBD)

8. Colten Winters, London, senior (Central-TBD)

9. Spencer Robinson, Woodridge, junior (Alliance)

10. Braxton Madison/Nick Crawford, Canfield, senior/freshman (Alliance)

11. Eric Altman, Western Brown, junior (Wilmington)

12. Josh Barr, Bay Village, senior (Fostoria)

13. Jackson Gear, Cincinnati McNicholas, senior (Wilmington)

14. Ben Davenport, Unioto, senior (Wilmington)

15. Connor Dixon, Indian Lake, senior (Wilmington)

16. George Lassnick, Lake Catholic, senior (Alliance)

 


ALL – Schenk, Johnson, Robinson, Madison/Crawford; Lassnick

CENT – Pasiuk, Cooper, Holt, Winters; Brandon Patterson (Claymont, senior)

FOS – Terry, Barr, Douglas Childers (Firelands, senior), TBD; TBD

WIL – Braun, Altman, Gear, Davenport; Dixon

 


195 pounds

1. Kanan Sarver, St. Paris Graham, senior (Wilmington)

2. Tony Bannister, Wauseon, senior (Fostoria)

3. Dominic, Cooper, Canfield, junior (Alliance)

4. Stone Day, Valley View, junior (Wilmington)

5. Abdullah Silmi, Norwalk, senior (Fostoria)

6. Pete Abraham, Padua, senior (Fostoria)

7. Zach Baker, Sparta Highland, senior (Central-TBD)

8. Baden Pinson, Reading, senior (Wilmington)

9. Jud Ramage, Meadowbrook, junior (Central-TBD)

10. Jerrell Martin, Alliance, senior (Alliance)

11. Alex Eckles, Granville, senior (Central-TBD)

12. Jared Fenner, Miami Trace, senior (Wilmington)

13. Matthew Cover, Bay Village, sophomore (Fostoria)

14. Brad Crislip, Ravenna, senior (Alliance)

15. Austin Mayfield, East Liverpool, senior (Central-TBD)

16. Julian Isom, Warren Howland, senior (Alliance)

 


ALL – Cooper, Martin, Crislip, Isom; Landon Westover (Field, senior)

CENT – Baker, Ramage, Eckles, Mayfield; Robert Marquez (Hamilton Township, senior)

FOS – Bannister, Silmi, Abraham, Cover; David McCullough (Keystone, junior)

WIL – Sarver, Day, Pinson, Fenner; R.J. Tolliver (Wilmington, senior)

 


220 pounds

1. Johnny Shafer, St. Paris Graham, sophomore (Wilmington)

2. Landon Hall, Wapakoneta, senior (Fostoria)

3. Jaret Lester, Akron SVSM, senior (Alliance)

4. Wyatt Hilliard, Franklin, senior (Wilmington)

5. Owen Loughman, Sheridan, sophomore (Central-TBD)

6. Brandon Phillips, Maumee, junior (Fostoria)

7. Karson Chasteen, Hamilton Ross, senior (Wilmington)

8. Conner Johnston, Upper Sandusky, junior (Fostoria)

9. Austin Norris, Jefferson, senior (Alliance)

10. Greg Packard, Brookside, senior (Fostoria)

11. Derrick Wade, Washington C.H., junior (Wilmington)

12. Demetrius Mitchell, Painesville Harvey, senior (Alliance)

13. Scott Harry, Morgan, senior (Central-TBD)

14. Andrew Lorcher, Perkins, senior (Fostoria)

15. Tyler Stein, Canfield, sophomore (Alliance)

16. Kevin Melling, Eaton, senior (Wilmington)

 


ALL – Lester, Norris, Mitchell, Stein; Alan Christine (Conneaut, junior)

CENT – Loughman, Harry, Luke Shively (New Lexington, junior), Jalen Hatton (Bexley, junior); Drone Moore (Steubenville, junior)

FOS – Hall, Phillips, Johnston, Packard; Lorcher

WIL – Shafer, Hilliard, Chasteen, Wade; Melling

 


285 pounds

1. Ian Sharp, West Branch, senior (Alliance)

2. Jamez Young, Sandusky, senior (Fostoria)

3. Wes Cochran, Buckeye Valley, senior (Central-TBD)

4. Mason Giordano, Canfield, senior (Alliance)

5. Colvin Turner, Franklin, senior (Wilmington)

6. Devin Williams, Shelby, senior (Fostoria)

7. Bailey Young, Lima Shawnee, junior (Fostoria)

8. Trevor Hicks, Washington C.H., senior (Wilmington)

9. Tyler Newlan, Ashland, senior (Fostoria)

10. Max Edgerly, Bay Village, junior (Fostoria)

11. Hunter Williams, Lake Catholic, senior (Alliance)

12. Nick Kelly, Revere, senior (Alliance)

13. Travis Kuttler, Minerva, junior (Central-TBD)

14. Trent Wilson, Valley View, junior (Wilmington)

15. Tyler Ely, Steubenville, junior (Central-TBD)

16. Kaleb Messersmith, Salem, junior (Alliance)

 


ALL – Sharp, Giordano, Williams, Kelly; Messersmith

CENT – Cochran, Kuttler, Ely, Zach Thomas (Beaver Local, junior); Brandon Lenhart (Fairfield Union, junior)

FOS – Young, Williams, Young, Newlan; Edgerly

WIL – Turner, Hicks, Wilson, Benito Guerrero (Circleville, junior); Mikey Addis (Norwood, junior)

 

Pre-Season Division I Individual Weight Class Rankings

Posted by josh on November 13, 2016 at 11:35 PM Comments comments (0)

NOTE: for district compositions, I am going to presume the same in the southwest and the central, while in the “north” the following is in effect. North Canton Hoover is all-Northeast with the Brecksville, Wadsworth, Massillon Perry, and Kenston sectionals; while Mentor is mixed with the Oregon Clay, Mansfield, Lorain, and Willoughby South sectionals.

 

106 pounds

1. Julian Tagg, Brecksville, freshman (Hoover)

2. Lucas Byrd, LaSalle, sophomore (Kettering Fairmont)

3. Angelo Rini, St. Edward, sophomore (Mentor)

4. Zach Shupp, Fairfield, junior (Kettering Fairmont)

5. Logan Agin, Lancaster, freshman (Hilliard Darby)

6. Mick Burnett, Elyria, freshman (Mentor)

7. Jimmy Carmany, Wadsworth, freshman (Hoover)

8. Jared Dressler, Medina, junior (Hoover)

9. Michael Shaw, Olmsted Falls, junior (Mentor)

10. Ricardo Oviedo, Perrysburg, freshman (Mentor)

11. Blake Saito, Olentangy Liberty, freshman (Hilliard Darby)

12. Gavin Sampsel, Massillon Perry, freshman (Hoover)

13. Nick Nastasi, Kenston, freshman (Hoover)

14. Pacey Nasdusak, Mason, freshman (Kettering Fairmont)

15. Logan Hoskins, Vandalia Butler, freshman (Kettering Fairmont)

16. Cameron Baird, Harrison, sophomore (Kettering Fairmont)

 


HD – Agin, Saito, TBD, TBD; TBD

HOOV – Tagg, Carmany, Dressler, Sampsel; Nastasi

KF – Shupp, Byrd, Nasdusak, Hoskins; Baird

MEN – Rini, Burnett, Shaw, Oviedo; TBD

 


113 pounds

1. Gabriel Tagg, Brecksville, sophomore (Hoover)

2. Caleb Yates, Anthony Wayne, senior (Mentor)

3. Brakan Mead, Olentangy Liberty, senior (Hilliard Darby)

4. Gio DiSabato, Hilliard Davidson, senior (Hilliard Darby)

5. Dylan Shawver, Elyria, freshman (Mentor)

6. Jake Canitano, Solon, sophomore (Hoover)

7. Scotty Richter, St. Edward, freshman (Mentor)

8. Cory Baird, Harrison, senior (Kettering Fairmont)

9. Sam Glassco/Dylan Waugh/Marcus Nasdusak, Mason, sophomore/junior/senior (Kettering Fairmont)

10. Mitch Collica, Walsh Jesuit, sophomore (Hoover)

11. Gavin Bell, Beavercreek, freshman (Kettering Fairmont)

12. Deshea Pettiford, Fremont Ross, sophomore (Mentor)

13. Seth Lambers, Elder, freshman (Kettering Fairmont)

14. Andy Graham, Louisville, senior (Hoover)

15. Alec Fulwider, Watkins Memorial, sophomore (Hilliard Darby)

16. Lucas Seibert, Westerville North, junior (Hilliard Darby)

 


HD – Mead, DiSabato, Fulwider, Seibert; Jacob Sherman (Olentangy, sophomore)

HOOV – Tagg, Canitano, Collica, Graham; Kyle Gruber (Massillon Perry, junior)

KF – Baird, Glassco/Waugh/Nasdusak, Bell, Lambers; Kobey Bronaugh (Milford, sophomore)

MEN – Yates, Shawver, Richter, Pettiford; Jeff Brichford (Madison, junior)

 


120 pounds

1. Brandon Fenton, Elyria, junior (Mentor)

2. Bryce Andonian, St. Edward, sophomore (Mentor)

3. Ronnie Pietro, Vandalia Butler, junior (Kettering Fairmont)

4. Jordan Rosselli, Olentangy Liberty, junior (Hilliard Darby)

5. Chad Craft, Northmont, senior (Kettering Fairmont)

6. Jamien Hood, Mason, senior (Kettering Fairmont)

7. Cody Moosman, Anthony Wayne, senior (Mentor)

8. Zach Collins, Central Crossing, senior (Hilliard Darby)

9. William Harris, Tri-Valley, junior (Hilliard Darby)

10. Logan Heil, Brunswick, sophomore (Hoover)

11. Andrew Perelka, Brecksville, junior (Hoover)

12. Jack Gorman, Aurora, sophomore (Hoover)

13. Jakaria Hossan, Dublin Coffman, senior (Hilliard Darby)

14. Gannen Petrullo, Dover, senior (Hoover)

15. Jabari Thomas, Fairfield, sophomore (Kettering Fairmont)

16. Jovan Fuqua, Princeton, junior (Kettering Fairmont)

 


HD – Rosselli, Collins, Harris, Hossan; Zach Williams (Delaware Hayes, sophomore)

HOOV – Heil, Perelka, Gorman, Petrullo; Matt McMillen (Wadsworth, senior)

KF – Pietro, Craft, Hood, Thomas; Fuqua

MEN – Fenton, Andonian, Moosman, Parker Brunkala (Mentor, senior); Tate Zeman (Avon, junior)

 


126 pounds

1. Matt Kazimir, St. Edward, junior (Mentor)

2. Colin Schuster, Mason, senior (Kettering Fairmont)

3. Matt Fields, Walsh Jesuit, junior (Hoover)

4. Andrew Garr, Aurora, sophomore (Hoover)

5. Jordin James, Bedford, senior (Hoover)

6. Ronnie Rowan, Akron Firestone, junior (Hoover)

7. Josh Breeding, Elyria, junior (Mentor)

8. Lamonte Chapman, Fremont Ross, junior (Mentor)

9. Elan Heard, LaSalle, freshman (Kettering Fairmont)

10. Zain Tittle, Wadsworth, sophomore (Hoover)

11. Tyson Long, Shaker Hts, senior (Hoover)

12. Jordan Ward, Moeller, sophomore (Kettering Fairmont)

13. Derek Sharp, Marysville, senior (Hilliard Darby)

14. Chase Craft, Northmont, senior (Kettering Fairmont)

15. Nolan Wochna, Brecksville, senior (Hoover)

16. James White IV, Delaware Hayes, junior (Hilliard Darby)

 


HD – Sharp, White, Teddy Hill (Upper Arlington, junior), Luke Blaine (Olentangy Liberty, junior); Joey Hutsler (Lancaster, senior)

HOOV – Fields, Garr, James, Rowan; Tittle, Long, Wochna

KF – Schuster, Heard, Ward, Craft; Colin Neuner (Beavercreek, senior)

MEN – Kazimir, Breeding, Chapman, TBD; TBD

 


132 pounds

1. Allan Hart, St. Edward, senior (Mentor)

2. Zack Donathan, Mason, senior (Kettering Fairmont)

3. Elijah Perkins, Miamisburg, senior (Kettering Fairmont)

4. Michael North, Wadsworth, sophomore (Hoover)

5. Marco Regalbuto, Brecksville, sophomore (Hoover)

6. Josh Grant, Westerville North, senior (Hilliard Darby)

7. Andrew Murphy, Dover, senior (Hoover)

8. Zach Furnas, Olentangy Liberty, senior (Hilliard Darby)

9. Alex Lieb, Watkins Memorial, senior (Hilliard Darby)

10. Drew Saunier, Springboro, senior (Kettering Fairmont)

11. Ryan Wissell, Medina, junior (Hoover)

12. William Rodriguez, Lakewood, senior (Mentor)

13. Nino Salamone, Elder, senior (Kettering Fairmont)

14. Matt Lewis, Glen Este, sophomore (Kettering Fairmont)

15. Giovanni Rasheed, Maple Hts, senior (Hoover)

16. Ben Yost, Dublin Coffman, junior (Hilliard Darby)

 


HD – Grant, Furnas, Lieb, Yost; Brady Pethel (Olentangy, sophomore)

HOOV – North, Regalbuto, Murphy, Wissell; Rasheed

KF – Donathan, Perkins, Saunier, Salamone; Lewis

MEN – Hart, Rodriguez, Joey Staschiak (Findlay, senior), Nick Schneider (Anthony Wayne, junior); Jim Schill (Elyria, sophomore)

 


138 pounds

1. Corey Shie, LaSalle, senior (Kettering Fairmont)

2. Moises Guillen, Perrysburg, senior (Mentor)

3. Jarrod Brezovec, Aurora, senior (Hoover)

4. Carson Kharchlava, Olentangy Liberty, sophomore (Hilliard Darby)

5. Nick Henneman, Oregon Clay, senior (Mentor)

6. Gary Define, Massillon Perry, senior (Hoover)

7. Austin Murphy, Elder, junior (Kettering Fairmont)

8. Luke Hernandez, Tri-Valley, senior (Hilliard Darby)

9. Luke Baughman, Wadsworth, sophomore (Hoover)

10. Chris Donathan, Mason, sophomore (Kettering Fairmont)

11. Blake Wright, Westerville North, freshman (Hilliard Darby)

12. Andrew Fairbanks, Austintown Fitch, senior (Hoover)

13. Cade Hepner, St. Edward, senior (Mentor)

14. Demetrius Monroe, Hilliard Davidson, junior (Hilliard Darby)

15. Skyler Decatur, Akron Ellet, senior (Hoover)

16. Tre Bogetich, Westerville Central, senior (Hilliard Darby)

 


HD – Kharchlava, Hernandez, Wright, Monroe; Bogetich

HOOV – Brezovec, Define, Baughman, Fairbanks; Decatur

MEN – Guillen, Henneman, Hepner, Kevin Kelly (North Olmsted, senior); Max Jolliff (Findlay, sophomore)

KF – Shie, Murphy, Donanthan, Jimmy Murphy (Milford, senior); Brady Wilson (Stebbins, junior)

 


145 pounds

1. Dominick Demas, Dublin Coffman, senior (Hilliard Darby)

2. Jaden Mattox, Central Crossing, junior (Hilliard Darby)

3. Connor Brady, Olentangy Liberty, sophomore (Hilliard Darby)

4. Sam Dover, St. Edward, sophomore (Mentor)

5. Joe Koontz, Massillon Perry, senior (Hoover)

6. Walker Heard, Marysville, sophomore (Hilliard Darby)

7. Hunter Perdue, LaSalle, senior (Kettering Fairmont)

8. Jake Meredieth, Elder, senior (Kettering Fairmont)

9. Alexander Gore, Olentangy, junior (Hilliard Darby)

10. Jason Bronstrup, Brecksville, senior (Hoover)

11. Tristan McGrath, Glen Este, senior (Kettering Fairmont)

12. Will Schmidt, Walsh Jesuit, junior (Hoover)

13. Ben Tate, Mount Vernon, senior (Hilliard Darby)

14. Tomas Castaneda, Brunswick, senior (Hoover)

15. Garrett Anderson, Oregon Clay, junior (Mentor)

16. Cameron Schweitzer, Mason, senior (Kettering Fairmont)

 


HD – Demas, Mattox, Brady, Heard; Gore, Tate

HOOV – Koontz, Bronstrup, Schmidt, Castaneda; Connor Clark (Wadsworth, senior)

KF – Perdue, Meredieth, McGrath, Schweitzer; Chase Hoehnle (Oak Hills, junior)

MEN – Dover, Anderson, TBD, TBD; TBD

 


152 pounds

1. David Carr, Massillon Perry, junior (Hoover)

2. Jake Marsh, Marysville, junior (Hilliard Darby)

3. Trey Grenier, Olentangy Liberty, senior (Hilliard Darby)

4. Farouq Muhammed, Shaker Hts, sophomore (Hoover)

5. Antwon Pugh, Copley, senior (Hoover)

6. Connor Craig, Elder, senior (Kettering Fairmont)

7. Nevan Snodgrass, Kettering Fairmont, freshman (Kettering Fairmont)

8. Eric Beck, LaSalle, senior (Kettering Fairmont)

9. Cameron Jenkins, Westerville North, senior (Hilliard Darby)

10. Sam Meddings, Fairfield, senior (Kettering Fairmont)

11. Quentin Thatcher, Hilliard Darby, senior (Hilliard Darby)

12. David Johnson, Walsh Jesuit, junior (Hoover)

13. Josh Jaeckin, Olmsted Falls, junior (Mentor)

14. Larry Grapo, St. Edward, senior (Mentor)

15. Drew Butera, Elyria, freshman (Mentor)

16. Riley Amador, Hilliard Bradley, senior (Hilliard Darby)

 


HD – Marsh, Grenier, Jenkins, Thatcher; Amador

HOOV – Carr, Muhammed, Pugh, Johnson; Alex Defraine (Medina, senior)

KF – Craig, Snodgrass, Beck, Meddings; Luke Shirley (Harrison, junior)

MEN – Jaeckin, Grapo, Butera, Shawn Petty (Lorain, junior); TBD

 


160 pounds

1. Kyle Lawson, Olentangy Liberty, senior (Hilliard Darby)

2. Cody Surratt, Wadsworth, senior (Hoover)

3. Ti’Ric Evans, Elder, junior (Kettering Fairmont)

4. Michael Carpenter, St. Edward, senior (Mentor)

5. Tristan Brady, Elyria, senior (Mentor)

6. Josh Herhold, Perrysburg, senior (Mentor)

7. Jack Stein, Mason, senior (Kettering Fairmont)

8. Cornell Beacham, Winton Woods, junior (Kettering Fairmont)

9. Drew Hobbs, Moeller, senior (Kettering Fairmont)

10. Brady Chrisman, Medina, junior (Hoover)

11. Tyler Grine, Fremont Ross, senior (Mentor)

12. Logan Broskie, Olentangy Orange, senior (Hilliard Darby)

13. Jadon Kinney, Brecksville, senior (Hoover)

14. Cal Miller, St. Ignatius, senior (Hoover)

15. Malchi Strickland, Massillon Perry, senior (Hoover)

16. Tyler Begin, Midview, junior (Mentor)

 


HD – Lawson, Broskie, Braden Held (Olentangy, senior), TBD; TBD

HOOV – Surratt, Chrisman, Kinney, Miller; Strickland

KF – Evans, Stein, Beacham, Hobbs; Connor Yauss (St. Xavier, senior)

MEN – Carpenter, Brady, Herhold, Grine; Begin

 


170 pounds

1. Nick Kiussis, Brunswick, senior (Hoover)

2. Joey Baughman, Wadsworth, junior (Hoover)

3. Victor Marcelli, Massillon Jackson, junior (Hoover)

4. Trevor Lawson, Olentangy Liberty, junior (Hilliard Darby)

5. Andrew Sams, Fairfield, senior (Kettering Fairmont)

6. Emil Soehnlen, Massillon Perry, junior (Hoover)

7. Brendan Price, Elyria, senior (Mentor)

8. Alec Forrer, Midview, senior (Mentor)

9. Gary Wokojance, Barberton, sophomore (Hoover)

10. Vitorio Santillo, St. Edward, senior (Mentor)

11. Blake Wilson, LaSalle, junior (Kettering Fairmont)

12. Jansen Love, Vandalia Butler, junior (Kettering Fairmont)

13. Shota Sisco, Pickerington Central, senior (Hilliard Darby)

14. Eric Vermillion, Mason, junior (Kettering Fairmont)

15. Garrett Barth, Fremont Ross, junior (Mentor)

16. C.J. Cook, Bellefontaine, junior (Kettering Fairmont)

 


HD – Lawson, Sisco, Derek Wilson (Licking Hts, junior), TBD; TBD

HOOV – Kiussis, Baughman, Marceli, Soehnlen; Wokojance

KF – Sams, Wilson, Love, Vermillion; Cook

MEN – Price, Forrer, Santillo, Barth; Evan Lonsway (Holland Springfield, senior)

 


182 pounds

1. Kaden Russell, St. Ignatius, senior (Hoover)

2. Jared Ball, Hilliard Darby, junior (Hilliard Darby)

3. J.T. Brown, Elyria, senior (Mentor)

4. Tyler Stepic, St. Edward, senior (Mentor)

5. Aaron Huff, Lorain, senior (Mentor)

6. Joey Andrassy, Stow, senior (Hoover)

7. Alex Jones, Wadsworth, senior (Hoover)

8. Mark Kimbrell, Kettering Fairmont, senior (Kettering Fairmont)

9. Michael Baker, LaSalle, sophomore (Kettering Fairmont)

10. Brett Bryant, Moeller, senior (Kettering Fairmont)

11. Josiah Harrell, Licking Hts, senior (Hilliard Darby)

12. David Blanchard, Walsh Jesuit, junior (Hoover)

13. Seth Frambach, Midview, junior (Mentor)

14. Carter Davidson, Delaware Hayes, senior (Hilliard Darby)

15. Nick Goldfuss, Oak Hills, senior (Kettering Fairmont)

16. Cole Fitzpatrick, Olentangy Liberty, senior (Hilliard Darby)

 


HD – Ball, Harrell, Davidson, Fitzpatrick; Tristin Siemer (Hilliard Davidson, junior)

HOOV – Russell, Andrassy, Jones, Blanchard; TBD

KF – Kimbrell, Baker, Bryant, Goldfuss; TBD

MEN – Brown, Stepic, Huff, Frambach; Austin Van Pelt (Painesville Riverside, senior)

 


195 pounds

1. Aaron Naples, Brunswick, senior (Hoover)

2. Anthony Perrine, Nordonia, senior (Hoover)

3. Luke Strnad, Brecksville, senior (Hoover)

4. Max Wright, Delaware Hayes, senior (Hilliard Darby)

5. Cody Howard, St. Edward, junior (Mentor)

6. Zach Blackiston, Massillon Perry, junior (Hoover)

7. Jimmy Leonard, Louisville, senior (Hoover)

8. Sam Wyche, Moeller, junior (Kettering Fairmont)

9. Joseph Cochran, Springfield, junior (Kettering Fairmont)

10. Cole Cain, Anderson, senior (Kettering Fairmont)

11. Garrett Bladsoe, LaSalle, sophomore (Kettering Fairmont)

12. Dom Frisone, Walsh Jesuit, junior (Hoover)

13. Ashton Spurgeon, Mt. Vernon, junior (Hilliard Darby)

14. Max Boyd, Watkins Memorial, senior (Hilliard Darby)

15. Cameron King, Elyria, senior (Mentor)

16. Chase Newton, Perrysburg, senior (Mentor)

 


HD – Wright, Spurgeon, Boyd, Dante Lindolfi (Upper Arlington, junior); Brady Garren (Logan, junior)

HOOV – Naples, Perrine, Strnad, Blackiston; Leonard, Frisone

KF – Wyche, Cochran, Cain, Bledsoe; Michael Carter (Cincinnati Northwest, senior)

MEN – Howard, King, Newton, Alex Sadowsky (Medina, senior); Kieler Foster (Fremont Ross, senior)

 


220 pounds

1. Jared Campbell, St. Edward, senior (Mentor)

2. Quinton Mincy, Walnut Hills, senior (Kettering Fairmont)

3. Bubba Arslanian, Aurora, senior (Hoover)

4. Trevor Hankins, Moeller, junior (Kettering Fairmont)

5. Clay McComas, Wadsworth, junior (Hoover)

6. Mark Gordon, Mentor, senior (Mentor)

7. Matt Klingbergs, Chardon, senior (Hoover)

8. Mason Hay, Westerville North, senior (Hilliard Darby)

9. Spencer Berthold, Midview, senior (Mentor)

10. Kyle Walsh, Toledo Whitmer, senior (Mentor)

11. Antonio McCloud, Elder, junior (Kettering Fairmont)

12. Bryce Houston, Olentangy Orange, junior (Hilliard Darby)

13. Riley Warner, Dover, junior (Hoover)

14. Seph Weigand, Mason, senior (Kettering Fairmont)

15. Brandon Myers, Mansfield, senior (Mentor)

16. Adam Allen, Copley, junior (Hoover)

 


HD – Hay, Houston, TBD, TBD; TBD

HOOV – McComas, Arslanian, Klingbergs, Warner; Allen

KF – Mincy, Hankins, McCloud, Weigand; Tyler Wilcox (Huber Hts Wayne, sophomore)

MEN – Campbell, Gordon, Berthold, Walsh; Myers

 


285 pounds

1. Kevin Vough, Elyria, senior (Mentor)

2. Ben Frye, Dublin Coffman, senior (Hilliard Darby)

3. Jon Spaulding, Lakota East, senior (Kettering Fairmont)

4. Matt Carrick, Massillon Perry, senior (Hoover)

5. Zach D’Anna, Brecksville, junior (Hoover)

6. Matt Lee, Amherst, junior (Mentor)

7. R.J. Harris, Zanesville, senior (Hilliard Darby)

8. Jacob Padilla, Huber Hts Wayne, freshman (Kettering Fairmont)

9. Jerron Cage, Winton Woods, senior (Kettering Fairmont)

10. Alec Moore-Nash, Elder, junior (Kettering Fairmont)

11. Bradley Smith, Beavercreek, sophomore (Kettering Fairmont)

12. Hunter Hazlett, Springfield, senior (Kettering Fairmont)

13. Bruce Wolff, North Canton Hoover, senior (Hoover)

14. Zaid Hamdan, Mason, junior (Kettering Fairmont)

15. Brian Ross, Mentor, junior (Mentor)

16. Nick Daly, Oregon Clay, junior (Mentor)

 

HD – Frye, Harris, TBD, TBD; TBD

HOOV – Carrick D’Anna, Wolff, Mason Furbay (Dover, senior); Michael Mather (Uniontown Lake, sophomore)

KF – Spaulding, Padilla, Cage, Moore-Nash; Smith, Hazlett, Hamdan

MEN – Vough, Lee, Ross, Daly; Evan Keyse (Midview, senior)

 

Mid-Season 2015-16 Division III Weight Class Rankings

Posted by josh on January 5, 2016 at 12:45 AM Comments comments (0)

NOTE: The Central district has two sectional tournaments, one that will feed to the Troy district, the other that will feed to the Heath district. Which sectional teams will attend is to be determined towards the end of January.

106 pounds

1. Dylan D’Emilio, Genoa, freshman (Toledo Waite)

2. Ronnie Pietro, Dayton Christian, sophomore (Troy)

3. Cole Mattin, Delta, freshman (Toledo Waite)

4. Jacob Edwards, Troy Christian, sophomore (Troy)

5. Colton Bethel, Ridgewood, junior (Central-TBD)

6. Dylan Burns, Milan Edison, sophomore (Toledo Waite)

7. Jakob Neer, Northmor, junior (Central-TBD)

8. Jared Fahrer, Evergreen, junior (Toledo Waite)

9. Collin Yinger, Nelsonville York, freshman (Heath)

10. Will Roth, Sandusky SMCC, freshman (Toledo Waite)

11. Klay Reeves, Johnstown Northridge, freshman (Central-TBD)

12. Steve Ferguson, Elyria Catholic, freshman (Garfield Hts)

13. Kobe Cunningham, Lima CC, junior (Troy)

14. John Kumher, Berkshire, junior (Garfield Hts)

15. Cameron Neal, Preble Shawnee, junior (Troy)

16. Kyle Keenan, South Range, freshman (Garfield Hts)

 

CTL – Bethel, Neer, Reeves

GH – Feguson, Kumher, Keenan, J.P. Hlifka (Hawken, sophomore); TBD

HEA – Yinger, Jordan Hoselton (Zane Trace, freshman), Will Brown (Shadyside, junior)

TROY – Pietro, Edwards, Cunningham, Neal; Jackson Hugentobler (Madeira, freshman)

TWAI – D’Emilio, Mattin, Fahrer, Roth; Gage Griffith (Western Reserve, junior)

 


113 pounds

1. Tommy Hoskins, Dayton Christian, sophomore (Troy)

2. Julian Sanchez, Genoa, freshman (Toledo Waite)

3. Graham Shore, Miami East, sophomore (Troy)

4. Tyler Wetzel, Mechanicsburg, junior (Troy)

5. Christian Wellman, Waynedale, senior (Garfield Hts)

6. Dalton Leightner, Rootstown, junior (Garfield Hts)

7. Connor Ryan, Covington, senior (Troy)

8. Alec Bailey, Manchester, sophomore (Garfield Hts)

9. John Harris, Margaretta, senior (Toledo Waite)

10. Evan Guilford, Defiance Ayersville, junior (Toledo Waite)

11. Jackson Muldrew, Shadyside (Heath)

12. Gavin Miglets, Brookfield, senior (Garfield Hts)

13. Dylan Cook, Swanton, sophomore (Toledo Waite)

14. Ross Rayfield, Delta, senior (Toledo Waite)

15. Cody Welch, Nelsonville York, senior (Heath)

16. Nick Kortis, Canton Central Catholic, junior (Garfield Hts)

 

CTL – Alex Hoffmann (Amanda-Clearcreek, junior), Carter Wolf (Marion Pleasant, sophomore)

GH – Wellman, Leightner, Bailey, Miglets; Kortis

HEA – Muldrew, Welch

TROY – Hoskins, Shore, Wetzel, Ryan; Preston Brubaker (Columbus Grove, junior)

TWAI – Sanchez, Harris, Guilford, Cook; Rayfield

 


120 pounds

1. Drew Mattin, Delta, junior (Toledo Waite)

2. Hunter Lucas, Lima Central Catholic, senior (Troy)

3. Greg Quinn, Shadyside, junior (Heath)

4. Alex Rhine, Mechanicsburg, junior (Troy)

5. Bruce Hrynciw, Oak Harbor, junior (Toledo Waite)

6. Caleb Brooks, Bishop Ready, sophomore (Central-TBD)

7. Seth Hayes, Rootstown, senior (Garfield Hts)

8. Micahel Sergent, Troy Christian, junior (Troy)

9. Gage Pachlhofer, Swanton, sophomore (Toledo Waite)

10. Gavin Stika, Norwayne, sophomore (Garfield Hts)

11. Kyle Denier, Blanchester, junior (Troy)

12. Brandon White, Harrison Central, senior (Heath)

13. Terry Stockton, Jackson-Milton, senior (Garfield Hts)

14. Gavin Grime, Archbold, sophomore (Toledo Waite)

15. Trent Mast, Cardinal, junior (Garfield Hts)

16. Matt Seifert, Utica, junior (Central-TBD)

 

CTL – Brooks, Seifert, David Staten (West Jefferson, junior)

GH – Hayes, Stika, Stockton, Mast; Jimmy Bowen (Manchester, junior)

HEA – Quinn, White, Alex Anderson (Toronto, senior)

TROY – Lucas, Rhine, Sergent, Denier; Kole Monebrake (Preble Shawnee, senior)

TWAI – Mattin, Hrynciw, Pachlhofer, Grime; Cameron Gessner (Sandusky SMCC, senior)

 


126 pounds

1. John Smith, Mapleton, senior (Garfield Hts)

2. Joey Bowen, Manchester, senior (Garfield Hts)

3. Damian D’Emilio, Genoa, senior (Toledo Waite)

4. Logan Kissell, Garrettsville Garfield, sophomore (Garfield Hts)

5. Dylan Mansor, Oak Harbor, junior (Toledo Waite)

6. Alex Isbrandt, Miami East, sophomore (Troy)

7. J.D. Reisinger, Swanton, senior (Toledo Waite)

8. C.J. Leffler, Delta, junior (Toledo Waite)

9. Tony Paolucci, Rootstown, senior (Garfield Hts)

10. Alex Gordy, Chillicothe Southeastern, senior (Heath)

11. Trey Combs, Cuyahoga Hts, junior (Garfield Hts)

12. Luke Coniker, Steubenville Catholic Central, junior (Heath)

13. Ruger Goeltzenleuchter, Wayne Trace, junior (Troy)

14. Griffin Jenkins, Northmor, senior (Central-TBD)

15. Gavin Stalnaker, Belpre, senior (Heath)

16. Evan True, Arcadia, senior (Toledo Waite)

 

CTL – Jenkins, Ryan Matthews (Fredericktown, junior)

GH – Smith, Bowen, Kissell, Paolucci; Combs

HEA – Gordy, Coniker, Stalnaker, Nate Gastin (Malvern, senior)

TROY – Isbrandt, Goeltzenleuchter, Drew Fiorenza (Mariemont, senior), Kendal Johnson (Williamsburg, senior); Jared Ford (Covington, sophomore)

TWAI – D’Emilio, Mansor, Reisinger, Leffler; True

 


132 pounds

1. Jake Spiess, Delta, senior (Toledo Waite)

2. Brady Barnett, Milan Edison, junior (Toledo Waite)

3. Stan Bleich, Elyria Catholic, junior (Garfield Hts)

4. George Clemens, Wayne Trace, senior (Troy)

5. Josh Clary, Dayton Christian, senior (Troy)

6. Noah Mattin, Archbold, junior (Toledo Waite)

7. Nick Miller, Mechanicsburg, senior (Troy)

8. Chase Moore, Swanton, sophomore (Toledo Waite)

9. Johnny Wheeler, Northwood, senior (Toledo Waite)

10. Josh Kahl, Shadyside, junior (Heath)

11. Colin Hennon, Lima Central Catholic, senior (Troy)

12. Kamron Paulus, Milton Union, junior (Troy)

13. Forrest Belli, Johnstown Northridge, sophomore (Central-TBD)

14. Donnie Starkey, Toronto, senior (Heath)

15. Brad Trescott, Rootstown, junior (Garfield Hts)

16. Damir Pereira, West Jefferson, junior (Central-TBD)

 

CTL – Belli, Pereira, Conan Becker (Northmor, sophomore)

GH – Bleich, Trescott, Brandon Neikirk (Cardinal, senior), Michael Wilson (Waynedale, senior); Michael Yacapraro (Triway, junior)

HEA – Kahl, Starkey, Blake Vest (Chillicothe Southeastern, junior)

TROY – Clemens, Clary, Miller, Hennon; Paulus

TWAI – Speiss, Banett, Mattin, Moore; Wheeler

 


138 pounds

1. Dustin Marteney, Delta, senior (Toledo Waite)

2. Ryan Ford, Covington, senior (Troy)

3. Tanner Smith, Mechanicsburg, junior (Troy)

4. Brendan Fitzgerald, Grandview Hts, senior (Central-TBD)

5. Brian Persinger, Triway, junior (Garfield Hts)

6. Jake Gutierrez, Springfield Catholic Central, senior (Troy)

7. Riley Smucker, Smithville, sophomore (Garfield Hts)

8. James Limongi, Genoa, freshman (Toledo Waite)

9. Tanner Bey, Versailles, junior (Troy)

10. Austin Wilson, Archbold, junior (Toledo Waite)

11. Avery Brown, Zane Trace, senior (Heath)

12. Dalton Blanton, South Central, senior (Toledo Waite)

13. Trevor Scherf, Oak Harbor, junior (Toledo Waite)

14. Cody Rhoads, Grand Valley, junior (Garfield Hts)

15. Hunter Napier, Fairless, senior (Garfield Hts)

16. Colin Mancuso, Milan Edison, sophomore (Toledo Waite)

 

CTL – Fitzgerald, Kyle Bethel (Ridgewood, junior)

GH – Persinger, Smucker, Rhoads, Napier; Shane Clark (West Salem Northwestern, senior)

HEA – Brown, Nic Peecher (Adena, senior), Taylor Griffin (Barnesville, senior), Tanner Strain (Union Local, senior)

TROY – Ford, Smith, Gutierrez, Bey; Cody Tebbe (Coldwater, senior)

TWAI – Marteney, Limongi, Wilson, Blanton; Scherf, Mancuso

 


145 pounds

1. Logan Lacure, Dayton Christian, senior (Troy)

2. Wade Smiddy, Mechanicsburg, senior (Troy)

3. Derek Gross, Norwalk St. Paul, junior (Toledo Waite)

4. Colt Yinger, Nelsonville York, sophomore (Heath)

5. Rhett Petersen, Oak Harbor, senior (Toledo Waite)

6. Jason Sadler, Rootstown, senior (Garfield Hts)

7. Kolby Rayner, Caldwell, senior (Heath)

8. Alex Neuberger, Milan Edison, junior (Toledo Waite)

9. Jake Farley, Northmor, senior (Central-TBD)

10. Luke Buxton, Dixie, senior (Troy)

11. Ian Maund, Mapleton, senior (Garfield Hts)

12. Kevin Naim, Lutheran West, senior (Garfield Hts)

13. Adam Bates, Genoa, junior (Toledo Waite)

14. Gavin Chew, Mogadore, senior (Garfield Hts)

15. Brock Zugg, Marion Pleasant, junior (Central-TBD)

16. Spencer Seibert, Coldwater, senior (Troy)

 

CTL – Farley, Zugg

GH – Sadler, Maund, Naim, Chew; Logan Stanley (Waynedale, sophomore)

HEA – Yinger, Rayner, Dawson Hoselton (Zane Trace, junior)

TROY – Lacure, Smiddy, Buxton, Seibert; Luke Brown (Allen East, sophomore)

TWAI – Gross, Petersen, Neuberger, Bates; Damian Schmeltz (Gibsonburg, senior)

 


152 pounds

1. Nick Vestal, Dayton Christian, senior (Troy)

2. Reid Stanley, Waynedale, senior (Garfield Hts)

3. Dylan Hall, Elmwood, senior (Toledo Waite)

4. Hunter Flinner, Triway, senior (Garfield Hts)

5. Bobby Stewart, Union Local, senior (Heath)

6. Garrett Hall, Chippewa, senior (Garfield Hts)

7. Hobie Howiler, Barnesville, senior (Heath)

8. Corey Bogan, Mechanicsburg, junior (Troy)

9. Brett Kahl, Shadyside, senior (Heath)

10. Josh Tompkins, Mogadore, senior (Garfield Hts)

11. Trevor Anderson, West Liberty Salem, senior (Troy)

12. Anthony Renforth, South Range, senior (Garfield Hts)

13. Dan Stoll, Milan Edison, senior (Toledo Waite)

14. Gage DeHart, Covington, sophomore (Troy)

15. Brandon Soules, Allen East, senior (Troy)

16. Colt Cross, Ashland Crestview, senior (Toledo Waite)

 

CTL – Kasey Bethel (Ridgewood, junior)

GH – Stanley, Flinner, G. Hall, Tompkins; Renforth

HEA – Stewart, Howiler, Kahl, Brennan Alverson (Coshocton, senior)

TROY – Vestal, Bogan, Anderson, DeHart; Soules

TWAI – D. Hall, Stoll, Cross, Jake Huston (Oak Harbor, junior); Travis Barnes (Delta, junior)

 


160 pounds

1. Kaleb Romero, Mechanicsburg, junior (Troy)

2. Jesse Beverly, Delta, junior (Toledo Waite)

3. Patrick Jordan, Waterloo, senior (Garfield Hts)

4. Chase Fetter, Sandusky SMCC, senior (Toledo Waite)

5. Lance Miller, Covington, junior (Troy)

6. Jake McCarthy, Purcell Marian, senior (Troy)

7. Corey Dieringer, Versailles, senior (Troy)

8. Josh Doherty, West Jefferson, junior (Central-TBD)

9. Steele Strout, Johnstown Northridge, junior (Central-TBD)

10. Dalton Burns, Milan Edison, junior (Toledo Waite)

11. Garrett Grime, Archbold, senior (Toledo Waite)

12. Tyler Speelman, Nelsonville York, sophomore (Heath)

13. Anthony Risley, Harrison Central, senior (Heath)

14. Noah Baker, Elmwood, junior (Toledo Waite)

15. Hunter Sutton, Eastwood, senior (Toledo Waite)

16. Cedro Parise, Steubenville Catholic Central, senior (Heath)

 

CTL – Doherty, Strout

GH – Jordan, Nick Kusa (Mapleton, senior), Anthony Scurry (Warrensville Hts, junior), Nick Frye (Cuyahoga Hts, junior); Trevor Ullman (Manchester, senior)

HEA – Speelman, Risley, Parise

TROY – Romero, Miller, McCarthy, Dieringer; Cole Wilson (Bluffton, junior)

TWAI – Beverly, Fetter, Burns, Grime; Baker, Sutton

 


170 pounds

1. Zach Steiner, Norwayne, junior (Garfield Hts)

2. James Handwerk, Lutheran West, junior (Garfield Hts)

3. Cole Draper, Mohawk, junior (Toledo Waite)

4. Matt McFarland, Union Local, senior (Heath)

5. Damian Vitt, Hopewell Loudon, senior (Toledo Waite)

6. Luke Sorboro, Rootstown, junior (Garfield Hts)

7. Jansen Love, Dayton Christian, sophomore (Troy)

8. Andrew Caris, Eastwood, senior (Toledo Waite)

9. Kyle Ice, Waynedale, junior (Garfield Hts)

10. Tristin Siemer, Bishop Ready, sophomore (Central-TBD)

11. Brett Vonderwell, Delphos St. John’s, junior (Troy)

12. Drake Barnett, Galion, senior (Toledo Waite)

13. B.J. Ratcliff, Bethel Tate, senior (Troy)

14. Trenton Bradbury, Alexander, senior (Heath)

15. Jake Dempsey, Liberty Union, junior (Central-TBD)

16. Jordan Birdsall, Montpelier, senior (Toledo Waite)

 

CTL – Siemer, Dempsey, A.J. Straight (Madison Plains, junior), Calvin Wourinen (Columbus Academy, senior)

GH – Steiner, Handwerk, Sorboro, Ice; Paul Dies (Manchester, senior)

HEA – McFarland, Bradbury, Donnie Roberts (Richmond Edison, senior)

TROY – Love, Vonderwell, Ratcliff, Isaiah Pritchard (Dixie, senior); Dawson Davis (Williamsburg, senior)

TWAI – Draper, Vitt, Caris, Barnett; Birdsall

 


182 pounds

1. Kian Thompson, Oak Harbor, junior (Toledo Waite)

2. Jack Staggs, Milan Edison, senior (Toledo Waite)

3. Gaige Willis, Pymatuning Valley, sophomore (Garfield Hts)

4. Jeffrey Botts, Bethel Tate, senior (Troy)

5. Corbin Bunsold, North Union, senior (Central-TBD)

6. Drew Lowery, Toronto, senior (Heath)

7. Josh Bialosky, Beachwood, junior (Garfield Hts)

8. Anthony Italiano, Jackson Milton, senior (Garfield Hts)

9. Teagan McFadden, Paint Valley, senior (Heath)

10. Jacob Campbell, Black River, sophomore (Garfield Hts)

11. Tristan Jones, Buckeye Local, senior (Heath)

12. Austin Cobb, Caldwell, senior (Heath)

13. Dylan Rogers, Delta, sophomore (Toledo Waite)

14. Daniel Beemer, Ottawa Glandorf, sophomore (Troy)

15. Nick Shepherd, Fairless, sophomore (Garfield Hts)

16. Chase Carpenter, Sherwood Fairview, senior (Toledo Waite)

 

CTL – Bunsold

GH – Willis, Bialosky, Italiano, Campbell; Shepherd

HEA – Lowery, McFadden, Jones, Cobb; Jeremy Bresciani (Coshocton, senior)

TROY – Botts, Beemer, Wyatt Long (Lehman Catholic, junior), Kolton Dillon (Preble Shawnee, senior); Josh Kroeger (Delphos Jefferson, senior)

TWAI – Thompson, Staggs, Rogers, Carpenter; Jace Grossman (Elmwood, junior)

 


195 pounds

1. Tristan Anderson, Waynedale, senior (Garfield Hts)

2. Jordan Leasure, Amanda-Clearcreek, senior (Central-TBD)

3. Will Bolanz, Waterloo, junior (Garfield Hts)

4. Caleb Johnson, Paint Valley, senior (Heath)

5. Kyle Gigandet, Versailles, senior (Troy)

6. John Kelbly, Smithville, junior (Garfield Hts)

7. Dalton Hoover, Martins Ferry, sophomore (Heath)

8. Dylan Thorp, Oak Harbor, junior (Toledo Waite)

9. Cade Bunfill, Barnesville, junior (Heath)

10. Caleb Rupert, Columbiana, junior (Garfield Hts)

11. Jake Burns, West Jefferson, junior (Central-TBD)

12. Kent Petersen, Patrick Henry, junior (Troy)

13. Mitch Clune, Coldwater, senior (Troy)

14. Andrew Nichols, Columbus Grove, senior (Troy)

15. Madison Jaso, Gibsonburg, junior (Toledo Waite)

16. Matt Herrick, Genoa, junior (Toledo Waite)

 

CTL – Leasure, Burns

GH – Anderson, Bolanz, Kelby, Rupert; Paul Skye (Mogadore, sophomore)

HEA – Johnson, Hoover, Bunfill, Clay Poling (Caldwell, senior)

TROY – Gigandet, Petersen, Clune, Nichols; Cade Huston (Blanchester, junior)

TWAI – Thorp, Jaso, Herrick, Griffin Sperry (Elmwood, junior); Carson Dye (Sandusky SMCC, senior)

 


220 pounds

1. Ben Sullivan, National Trail, junior (Troy)

2. Jerek Cropper, Manchester, senior (Garfield Hts)

3. Reece Human, Carlisle, junior (Troy)

4. Cameron Conaway, South Central, senior (Toledo Waite)

5. Devon Richards, Delta, senior (Toledo Waite)

6. Colin Kelly, Mogadore, senior (Garfield Hts)

7. Zach Hackett, Brookfield, senior (Garfield Hts)

8. Hunter Bodkin, Martins Ferry, sophomore (Heath)

9. Alex Hinajosa, Defiance Tinora, senior (Toledo Waite)

10. Tanner Potts, Monroe Central, senior (Heath)

11. Milan Pozderac, Fredericktown, senior (Central-TBD)

12. Elijah Price, Purcell Marian, senior (Troy)

13. Jonah Ours, West Salem Northwestern, senior (Garfield Hts)

14. Isaiah Harding, Greeneview, junior (Troy)

15. Marcus O’Flaherty, Carey, senior (Toledo Waite)

16. Joey Hatchett, Sherwood Fairview, senior (Toledo Waite)

 

CTL – Pozderac, Jarrod Fair (Cardington Lincoln, senior), Chuck Fultz (West Jefferson, senior)

GH – Cropper, Kelly, Hackett, Ours; Jacob Hochsetler (Orrville, senior)

HEA – Bodkin, Potts, Donovan McCallister (Nelsonville York, freshman)

TROY – Sullivan, Human, Price, Harding; Davionne Laney (Summit Country Day, senior)

TWAI – Conaway, Richards, Hinajosa, O’Flaherty; Hatchett

 


285 pounds

1. Chance Veller, Delta, senior (Toledo Waite)

2. Brandon Bennett, Patrick Henry, senior (Troy)

3. Brandon Garber, Oak Harbor, senior (Toledo Waite)

4. Ben Ferguson, Miami East, senior (Troy)

5. Blake Sampson, Bluffton, senior (Troy)

6. Chance Rucker, Caldwell, senior (Heath)

7. Brandon Cox, North Union, senior (Central-TBD)

8. Mike Mollohan, Mt. Gilead, senior (Central-TBD)

9. Nick Gelhaus, Madeira, senior (Troy)

10. Jack Hagemeyer, Elmwood, senior (Toledo Waite)

11. Seth Douglas, Troy Christian, junior (Troy)

12. Justin Kilburn, Monroe Central, senior (Heath)

13. Alex White, Westfall, sophomore (Heath)

14. Tanner Kunz, Zane Trace, junior (Heath)

15. Brayden Phillips, Tuslaw, sophomore (Garfield Hts)

16. Derek Smith, Defiance Tinora, junior (Toledo Waite)

 

CTL – Cox, Mollohan

GH – Phillips, Austin Mathis (Grand Valley, junior), Charlie Draucker (Trinity, junior), Jacob Zimmerman (Orrville, senior); TBD

HEA – Rucker, Kilburn, White, Kunz

TROY – Bennett, Ferguson, Sampson, Gelhaus; Douglas

TWAI – Veller, Garber, Hagemeyer, Smith; Nick Maury (Tiffin Calvert, sophomore)

 


Rss_feed